banner250

banner203

Tunceli ve ilçelerinde kurban bayram namazı saat kaçta? 2021

Tunceli ve ilçelerinde kurban bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı verilerine göre 2021 Tunceli ve ilçeleri kurban bayramı namaz vakitleri.

Kurban Bayramı 04.07.2021, 15:04
Tunceli ve ilçelerinde kurban bayram namazı saat kaçta? 2021

İslam âleminin ikinci dini bayramı olan Kurban bayramına kısa bir zaman kala vatandaşların internette en çok araştırdığı konulardan biri de “Bayram namazı vakti” oluyor.

İslam dinine göre her ibadet için belirlenen vakitler, o ibadetin kabulü için gerekli şartlar arasında yer alıyor.

Buna göre bayram namazı sabah namazı vaktinin çıkmasından yaklaşık 50 dakika sonra kılınabiliyor. Çünkü namaz kılınması caiz olmayan vakitler arasında güneşin doğma vakti de bulunuyor.

Namaz kılınması caiz olmayan vakitler ilmihal kitaplarında güneş tam doğarken, güneş tam tepe noktasındayken (zeval) ve güneş batarken şeklinde ifade ediliyor.

Güneşin doğuşundan sonra kılınan bayram namazı ise dinen vacip bir ibadettir.

Vacip: Delil yönünden farz kadar kesin olmamakla beraber, yapılması istenen şeydir. Vitir ve bayram namazlarını kılmak ve kurban kesmek gibi...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Tunceli ve ilçelerinde kılınacak kurban bayramı namazı saatleri aşağıdaki gibi.

Bayram namazının ardından vatandaşlar, Kurban ibadetini yerine getirmek üzere daha önce aldıkları kurbanlık hayvanlarını usulüne uygun bir şekilde kesebilecek.

Tunceli ve ilçeleri için 2021 Kurban bayram namazı vakitleri:

TUNCELİ    05:45
ÇEMİŞGEZEK    05:48
HOZAT    05:47
NAZIMİYE    05:44
OVACIK-TNC    05:46
PERTEK    05:47
PÜLÜMÜR    05:43

Kurban nasıl kesilir? 

Bayram namazı nasıl kılınır?

Kurban ibadetiyle ilgili bilinmesi gerekenler. TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Cng 4 hafta önce
Çook var, hem de kıyamet gibi...
Mehmet akif 4 hafta önce
İlmihal bilgilerinin ihtiva ettiği bir kitap neden yok. Mesela namaz sure ve dualarının veya yemek dualarının salavatı şerifekerin Türkçe okunuşlarıyla yazılmış bir kitap yok olması lazım
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?