Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde Riyad’da düzenlenen ve elliyi aşkın Müslüman ülkeden ilim adamının bir araya geldiği toplantıya iştirak etti.

Toplantıda konuşan Başkan Erbaş, İslam’ın aydınlık ilkelerinin tüm insanlıkla buluşturulması gerektiğini belirterek, Müslümanların birliğini, beraberliğini ve aralarındaki ortak çalışmaları güçlendirmenin gerekliliğine işaret etti.

Başkan Erbaş, Müslümanların fitne, tefrika ve kaosa sebep olan yaklaşımlardan, ötekileştirici, suçlayıcı, tekfir edici tavırlardan özenle kaçınması gerektiğini ifade etti.

Müslümanlar arasındaki tanışmanın, anlayışın ve iş birliğinin sağlanması için hac ve umre dönemlerini bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Başkan Erbaş, İslam dünyasındaki akademisyen ve entelektüellerin çözüm odaklı çalışmalarda daha çok bir araya getirilmesi gerektiğini, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Gazze’de yaşanan soykırıma ilişkin de Başkan Erbaş, “Müslüman devletlerin başta Filistin ve Gazze’deki kardeşlerimizin sorunları olmak üzere mazlum ve mağdur coğrafyaların sorunlarını çözmek için daha fazla çaba göstermesi gereklidir.” dedi.

Toplantıda, İslam ümmetinin birliği, Filistin ve Gazze’de yaşanan büyük zulüm, dini değerlere saygı, İslamofobi ve İslam düşmanlığına karşı birlikte hareket etme gibi konular ele alındı.

Toplantıda Başkan Erbaş’a, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ile Mekke Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Ahmet Oğuz da eşlik etti.

Editör: Mehmet Öztürk