banner297

banner319

Unutulan bir Ramazan geleneği: Diş kirası

banner265

Bir Hadis: Kim işlediği hayrı şöhret kazanmak için halka duyurursa, Allah da onun gizli işlerini duyurur. Kim de işlediği hayrı, halkın takdirini kazanmak için başkalarına gösterirse, Allah da onun riyakârlığını açığa vurur. (Buhârî, Rikâk, 36)

Diyanet Takvimi 06.04.2022, 00:00
Unutulan bir Ramazan geleneği: Diş kirası
© DİHA

Unutulan bir Ramazan geleneği: Diş kirası

Diş kirası, eski Ramazanlarda iftara gidilen saray ve konaklarda misafirlere verilen hediyeler için kullanılan bir tabirdir.

Osmanlılar Ramazan ayında hem evlerinin hem de kalplerinin kapılarını sonuna kadar açıyorlardı. İftar saati kapıyı kim çalmışsa kesinlikle geri çevirmezlerdi. Hem zenginler için hem de ihtiyaç sahipleri için sofralar kurulurdu. İftarın ardından ise ev sahibi, yemeğe gelen misafirlerine “diş kirası” ismi altında hediyeler sunardı. Osmanlı’nın nezaketini gösteren diş kirası günümüzde unutulmaya yüz tutan gelenekler arasında yer alıyor.

Bu, dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan bir hususiyettir. Ecdadımızın ne kadar ince düşündüklerini, İslam ahlakını ve terbiyesini ne kadar derinden yaşadıklarını gösteriyor. Bu hediye umumiyetle paradır ama altın ya da gümüş de olabilmiştir. Bazı kaynaklarda, Fâtih Sultan Mehmed’in vezîriâzamı Mahmud Paşa’nın tertip ettiği ziyafetlerde pilâv içine altın paralar koydurduğu belirtilmektedir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (3)
Recaiozsoy 2 ay önce
Osmanli yi bu insanlara unutturanlar utansın
Daha nice güzel gelenekler unutturuldu..
Hafız Zeki 2 ay önce
İslam medeniyetinin Osmanlı yorumu..
Hafız talha 2 ay önce
Osmanlı imparatorluk'tu haliyle halkında refah seviyesi yüksekti...