banner261

banner250

Teknolojinin Çocuklara Etkileri

Bir Ayet: Göklerde ve yerde bulunanlar Allah’ı tesbih etmektedir. O üstündür, her yaptığında hikmet vardır. (Hadîd, 57/1)

Diyanet Takvimi 23.10.2021, 00:00
Teknolojinin Çocuklara Etkileri

Teknolojinin Çocuklara Etkileri

Teknolojik araçlar çocuk ve gençlerin eğitimlerine katkıda bulunup öğrenimleri için sınırsız imkan sundukları gibi bazen gelişimlerine uygun olmayan sonuçlarla karşılaşmalarına da sebep olmaktadır. Çocuklar ve gençler bu araçlar vasıtasıyla olumsuz bilgiler edinebilir, şiddet içerikli davranışlar, alkol, sigara ve kumar alışkanlıkları geliştirebilirler.

Teknoloji kullanımının çocuklar üzerindeki bedensel ve ruhsal etkileri, anne babayı zor durumda bırakabilir. Özellikle bilgisayar önünde uzun süreler harcanması, gelişim çağında olan çocuklarda duruş ve oturuş pozisyonlarına bağlı olarak birtakım fiziksel sorunlara, görme problemlerine, dil becerilerinde gerilemeye, bazı çocuklarda epilepsi nöbetlerine, ayrıca okumaya dayalı akademik başarıda düşmeye ve beyin gelişiminde problemlere neden olabilmektedir. Ayrıca çocuğun toplumsal hayattaki başarısını ve özgüvenini de olumsuz etkilemektedir. Gayret ve inisiyatif eksikliği, çabuk sıkılma, sabırsızlık gibi sorunlar teknoloji çocuğu olmanın sonuçlarındandır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)