banner203

banner250

Şiddetin dini yoktur

Bir Hadis: Allah’ım! Kendimi Sana teslim ettim. İşimi Sana havale ettim. Sana yöneldim. Korkarak, ümitvar olarak Sana sırtımı dayadım. İndirdiğin Kitab’a ve gönderdiğin Peygamberine iman ettim. (Buhârî, Deavât, 7)

Diyanet Takvimi 12.09.2021, 00:00
Şiddetin dini yoktur
© Diyanet Haber

Şiddetin Dini Yoktur

İnsanlık tarihi boyunca, yeryüzünde şiddete karşı barış yolunda mücadeleler yapılmıştır. Bütün peygamberlerin ortak çabası insanlığı barışa ve huzura kavuşturmaktır. Dolayısıyla bir Müslümanın önemli sorumluluğu da bu dünyayı bir barış yurduna çevirebilmektir. Öte dünyada selam yurduna kavuşacak olanlar, ancak bu dünyayı bir esenlik yurduna dönüştürmek adına çaba sarf edenlerdir.

Şiddetin, terörün dini ve milliyeti olmaz. İslam dini, kaynağı ve şekli ne olursa olsun şiddet ve terörün her türlüsüne karşıdır. Çünkü terör eylemlerinde haksız yere cana kıymak ve kainatta fesat çıkarmak vardır. Yeryüzünü ıslah etmeyi amaç edinmiş bir Müslüman insanlık suçu olan şiddet eylemlerinde bulunmadığı gibi
şiddet ve terörden yana olumlu bir his de taşımaz. Bu nedenle, her kademede görev alan sorumluluk sahibi Müslüman, bütün dünyaya İslam’ın barışa ve insan haklarına verdiği önemi ilan etmekten çekinmemeli, şiddete karşı barışı temsil etmelidir.

Bir İslam Düşmanlığı Projesi: İslamofobi

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)