banner268

banner250

Resulullah’ın (s.a.s.) duası

banner265

Bir Ayet: Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür. (Zilzâl, 99/7-8)

Diyanet Takvimi 26.11.2021, 00:00
Resulullah’ın (s.a.s.) duası
© DİHA

Resûlullah’ın (s.a.s.) Dua

Yaratan ile bağ kurmanın, ona sesini duyurmanın en kolay yolu olan dua, Resûlullah’ın (s.a.s.) en çok yaptığı ibadetti. Çünkü dua, ibadetin özüydü, (Tirmizî, Deavât, 1) ta kendisiydi (Ebû Dâvûd, Vitr, 23). Allah Resûlü, her dua edişinde öncelikle Allah’ı anar ve O’na tazimde bulunurdu. Zikir, onun duasının bir parçasıydı. Ancak Resûlullah’ın dilinde zikir, yani Allah’ı anmak, sadece belirli kelimeleri tekrar etmekten ibaret değildi.

Zikir, verdiği bütün nimetler karşısında Allah’a hamd ve şükür içerisinde olmaktı bir yönüyle. Bu nedenle güzel zikirlerle örülmüş duaları, Sevgili Peygamberimizin hayatının tamamını kapsardı. Zira hayatın her anı Allah’ın bizler için sunduğu nimetlerle donatılmıştı. Onlar da bolca tekrar etsinler diye kendisinin ve önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli sözün kelime-i tevhid olduğunu ümmetine bildirirdi: “Zikrin en üstünü ‘lâ ilâhe illâllah’tır…” (Tirmizî, Deavât, 9) buyurur ve müminleri bu zikri söylemeye teşvik ederdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (1)
Musa Güven 2 ay önce
Hayırlı Cumalar Dilerim Bütün İslam Alemine Hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden Niyaz Ediyorum Allah'a Emanet Olunuz