banner250

banner246

Osmanlı toplumunda bayramlar

Bir Ayet: Size tohumlar, bitkiler, sarmaş dolaş olmuş bağlar bahçeler yetiştirmemiz için yoğun bulutlardan oluk gibi boşalan sular indirdik. (Nebe, 78/14-16)

Diyanet Takvimi 14.05.2021, 00:00
Osmanlı toplumunda bayramlar
© Diyanet Haber

Osmanlı Toplumunda Bayramlar

Osmanlı döneminde bayramların, dini olduğu kadar sosyal yönü de vardı. Bayramdan önce evler temizlenir, misafirlere tatlılar, yemekler, çocuklara hediyeler, şekerler, çerezler hazırlanırdı. Ramazanda ise camiler temizlenir, mahyalar asılır, şehir kandillerle süslenir, hamamlar arife günü sabaha kadar açık olurdu. Mezarlık ziyareti, arife günü veya bayram namazından sonra yapılırdı. Bayram sabahı mahalle bekçileri davullarla halkı uyandırır, atılan topla namaz vaktinin girdiği anlaşılır, büyük küçük herkes bayramlık elbisesini giyerek camilere namaz kılmaya giderdi. Camideki bayramlaşmanın ardından evlerde küçükler büyüklerin ellerini öper, mahalleyi dolaşarak kendileri için hazırlanan içi gümüş paralı mendilleri, şekerleri, lokumları alırlardı.

Evlerin ilk ziyaretçileri davuluyla mahallenin bekçisi, temizlikçisi, tulumbacıla olur, onlara da bahşiş verilirdi. Hediyeler dağıtılır, yemekler verilirdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)