banner250

banner255

Osmanlı Devleti

Bir Hadis: Allah şöyle buyurdu: “Kulum, Bana bir karış yaklaşınca Ben ona bir arşın yaklaşırım. O, Bana bir arşın yaklaşınca, Ben ona bir kulaç yaklaşırım. O, Bana yürüyerek gelince, Ben ona koşarak varırım.” (Buhârî, Tevhîd, 50)

Diyanet Takvimi 21.01.2021, 00:00
Osmanlı Devleti
© Diyanet Haber

Osmanlı Devleti

İslam dünyasının liderliğini elinde tutan Selçuklu devletinin zayıflamasıyla Malazgirt zaferiyle kapıları açılan Anadolu ve Batı coğrafyasının elden çıkma ihtimali meydana geldi. İşte böyle bir ortamda Osmanlı devleti kuruldu. Osmanlı devletinin kurulması İslam dünyasında yeni bir diriliş oldu. Osmanlının hâkimiyeti tam altı asır devam etti.

Yapısı ve kurumları bakımından da göz kamaştırıcı bir tabloya kavuşan Osmanlı devleti Bosna’dan Yemen’e, Kafkasya’dan Kırım’a kadar, farklı iklimlerdeki farklı insan yapılarına hakim olmuş, bununla birlikte bu toplumlara din hürriyeti sağlamış ve toplumsal örgütlenmeleri yönünde müsamaha göstermiştir. Din ve inanca asla baskı yapmamıştır. Eğer Osmanlılar, insanları kılıç zoru ve ateşte yakma korkusuyla kendi dinlerine kazandırma düşüncesinde olsalardı, Batı’nın, Avrupa’nın dinî ve sosyal coğrafyası bugünkünden çok farklı olurdu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)