banner203

banner250

Nefis tezkiyesi

Bir Hadis: Allah’ım! Sen (her tür noksanlıktan münezzeh, selametin kaynağı, esenlik veren) Selâmsın. Selamet Senin sayendedir, Senden istenir... (Müslim, Mesâcid, 135)

Diyanet Takvimi 12.06.2021, 00:00
Nefis tezkiyesi
© Diyanet Haber

Nefis Tezkiyesi

İnsanın en büyük mücadelesi nefsiyle cereyan etmektedir. Efendimizin, “Mücahid, nefsinin isteklerine karşı cihad ederek günahlardan uzak durmak için mücadele eden kimsedir.” (Tirmizî, Fedâilü’l cihâd, 2) hadisi de bu gerçeğe  dikkatimizi çekmektedir.

Kur’an, nefsinin isteklerine boyun eğen ile onu terbiye edenlerin farkını vurgularken, “Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.” (Şems, 91/9-10) buyurmaktadır.

Nefsimizi terbiyede ibadetler önemli bir fonksiyona sahiptir. Namazın insanı her türlü kötülükten alıkoyan bir ibadet oluşuna bizzat Kur’an vurgu yapmaktadır. (Ankebût, 29/45) Oruç, fitre, teravih namazı ve içinde barındırdığı daha nice güzellikleriyle Ramazan ayı nefsin terbiyesi ve gönül temizliğine erişebilmesi adına büyük bir fırsattır. Bu ayla birlikte insan kendisini rahatsız eden her türlü şeytani düşünce ve nefsani duyguları; tövbe istiğfarları, ibadet, dua, zikir ve tesbihatlarıyla etkisiz hale getirebilmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?