banner331

banner319

Kurban kesmek

Bir Hadis: Rahmân, merhametli olanlara rahmetiyle muamele eder. Sizler yeryüzündekilere merhametli olun ki, semada bulunan da size rahmetiyle muamele etsin. (Ebû Dâvûd, Edeb, 66)

Diyanet Takvimi 05.07.2022, 00:00
Kurban kesmek
© DİHA

Kurban kesmek

Kurban, Allah’ın rızası için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. Öte yandan Peygamber Efendimiz, Veda Haccı’nda Hz. Ali’ye, kurban olarak kesilen develerinin başında durmasını ve bunların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir. (Müslim, Hac, 348; Buhârî, Hac, 120, 121; Ebû Dâvûd, Menâsik, 21) Buna göre kurban derilerinin para karşılığında satılması, kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi caiz değildir.

Kurban ibadetini yerine getiren Müslümanlar, kurbanlık hayvanların yüzüm işlemlerini doğru bir şekilde yapmalı, kurban derilerini uygun şartlarda saklamalı ve bir fakire veya hayır kurumuna vermelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)