banner250

banner203

Kumar ve şans oyunları

Bir Hadis: (Kıyamet gününde) hiçbir kul, ömrünü nasıl ve nerede tükettiği, ilmi ile ne yaptığı, malını nereden kazanıp nerede harcadığı ve bedenini ne uğruna yıprattığı sorulmadıkça bir yere kıpırdayamayacaktır. (Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 1)

Diyanet Takvimi 19.12.2020, 00:00
Kumar ve şans oyunları

Kazanç ya da zarar getiren her türlü şans oyunu kumardır. Kumarla hırs ve kazanma zevkinin verdiği heyecana kapılarak zaman, sağlık, servet ve aile huzuru kaybedilmektedir.

Oysa Müslüman kazancını alın teri ile ve helal yollardan temin etmelidir. İslam kumar ve şans oyunlarını bütünüyle yasaklamıştır.

Bu yasağın iki temel nedeni vardır:

Birincisi haksız yoldan kazanç elde etme, ikincisi ise zaman nimetini boş ve faydasız uğraşlarla harcamaktır.

Peygamberimiz konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Hiç kimse elinin emeğiyle kazandığından daha hayırlı bir rızık asla yememiştir” (Buhârî, Buyû’ 15). Müslümanın bedelini ödemediği hiçbir şeye heves etmemesi gerekir. Çünkü o; bu dünyada kazandığı her şeyin hesabını bir gün vereceğinin bilinci içerisinde yaşamalı ve zamanını nerelerde harcadığının farkında olmalıdır. “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister.” (Mâide, 5/90-91)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)