banner261

banner250

İmtihan Dünyası

Bir Ayet: Göklerde ve yerde bulunanların hepsi O’ndan ister (O’na muhtaçtır). O her an yaratma halindedir. (Rahmân, 55/29)

Diyanet Takvimi 21.10.2021, 00:00
İmtihan Dünyası

İmtihan Dünya

Nice bela ve musibetlerin, nimet ve ikramların var olduğu bir imtihan dünyasındayız. Türlü imtihanlarla sınansak da imanımızdan aldığımız güçle hayat yolculuğuna inançla ve azimle devam edebilmeliyiz.

Kişinin imanının kalitesi sadece güneşli günlerde değil; karanlıklarda, karamsarlıklarda, çaresizliğin belini büktüğü zor zamanlarda da Rabbini anabilmesinde gizlidir. “Lütfun da hoş kahrın da hoş” diyebilmesinde, acıyı bal eyleyip yüzünü ekşitmeden bela balını yiyebilmesinde gizlidir.

Varlık da bir imtihandır insan için yokluk da. Mesele ne varlığa sevinmek ne yokluğa yerinmek, sadece O’nun rızasını dileyebilmektir. Her daim şu nebevi mesajı hatırlamaktır: “Mümin, yeşil ekine benzer. Rüzgar hangi taraftan eserse onu o tarafa yatırır (fakat yıkılmaz), rüzgar sakinleştiğinde yine doğrulur. İşte mümin de böyledir; o, bela ve musibetler sebebiyle eğilir (fakat yıkılmaz). Kafir ise sert ve dimdik selvi ağacına benzer ki Allah onu dilediği zaman (bir defada) söküp devirir.” (Buhârî, Tevhid, 31)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)