banner268

banner250

İlme saygı

banner265

Bir Ayet: İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. (Âl-i İmrân, 3/104)

Diyanet Takvimi 24.11.2021, 00:00
İlme saygı
© DİHA

İlme Saygı

İmam Malik’in, hadis alanında tasnif ettiği kitabın şöhreti Harun Reşit’e kadar ulaşmıştı. Bunun üzerine Harun Reşit, İmam Malik’i sarayına çağırttı. İmam Malik, Resûlullah’ın, “Gerçekte kişi kendisini ilme vermeli, ilmi kendisine getirtmemeli.” buyurduğunu söyledi. Harun Reşit, “Peki ben sizin yanınıza geleyim.” dedi. Dışarıya çıktılar. Binmesi için Harun Reşit’e at getirdiler. İmam Malik, Resûlullah’ın, “Kim ilim
yolunda bir adım atarsa Allah onun her bir adımına bin sevap verir.” buyurduğunu hatırlattı. Harun Reşit, “Öyleyse yayan gidelim.” dedi.

Yürüyerek İmam Malik’in evine geldiler. Harun Reşit’in oturması için altına kürsü getirdiklerinde İmam Malik, Resûlullah’ın, “Mütevazi olan kimseyi Allah yüceltir.” buyurduğunu söyledi. Bunu duyan Harun Reşit, hemen kürsüden indi ve İmam Malik’e karşı diz üstü oturdu. Ders bitince Harun Reşit, kitabın adının ne olduğunu sordu. İmam Malik, “Şimdiye kadar herhangi bir ad vermemiştim. Ancak şimdi verme
zamanı geldi, ‘Muvatta’ olsun.” dedi ve ekledi: “Muvatta, yumuşamış manasına gelir. Kitabımızın adı da senin haline muvafık oldu”. dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)