banner250

banner203

İffet: Kulun ziyneti

Bir Hadis: Sizden önceki insanların helâk olmalarının sebebi, aralarında ileri gelen (zengin) kimseler hırsızlık yapınca suçun cezasını vermeyip zayıf (ve fakir) kimseler hırsızlık yapınca ceza uygulamalarıdır. (Müslim, Hudûd, 9)

Diyanet Takvimi 08.07.2021, 00:00
İffet: Kulun ziyneti
© Diyanet Haber

İffet: Kulun Ziyneti

İffet ve namus duygusu, insanda doğuştan var olan ve onu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biridir.

Dürüst ve iffetli bir hayat sürmek en önemli ahlaki sorumluluklarımızdandır. İffet zırhını kuşanmış ve haya elbisesini giyinmiş müminler gözlerini haramdan korumakla başlarlar işe. Zira Rabbimiz gönlümüze açılan pencerelerimiz olan gözlerimizi edep perdesiyle örtmemizi ister. (Nûr, 23/30-31) Efendiler Efendisi de, utanma duygusunun görünmez ama insanı koruyan hassas bir çizgi olduğuna dikkatimizi çeker ve “İnsan utanma duygusunu yitirirse varsın, dilediğini yapsın.” (İbn Hanbel, IV, 121) buyurur. Mümin, “Edep Ya Hû!” düsturuyla göz, kulak, dil ve gönül kapılarını her türlü harama kapatır.

Allah korkusuyla günah ve ahlaksızlığa sırt çevirip iffetini koruyanlar hiçbir gölgenin bulunmadığı günde Allah’ın arşının gölgesinde gölgelenmekle müjdelenir. (Buhârî, Zekât, 16)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)