banner297

banner319

İbadet bilinci

banner265

Bir Ayet: Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız (iman etmişseniz) muhakkak üstün olan sizlersiniz. (Âl-i İmrân, 3/139)

Diyanet Takvimi 16.01.2022, 00:00
İbadet bilinci
© DİHA

İbadet Bilinci

İbadetin Türkçe karşılığı kulluktur. Kul olma hâli, sonsuz-sınırsız kudretin ve hikmetin sahibi Yüce Yaratıcı tarafından insana bahşedilen bir tür üst kimliktir. Resûlullah’ın vasıfları sıralanırken “kulu ve elçisi” denmesi de bu yüzdendir. Kul olmak insan olmakla aynı anlamdadır. Bu bilgiyi tasdik edip hayatın temeline yerleştirmek, insanın âlemdeki yerini de belirler.

İbadet denilince Müslüman bir fert olarak aklımıza gelen şeyler, kulluk bilincini tam karşılamaz. Bunun sebebi ‘ibadet’in Müslümanın ifa etmesi gereken belirli yükümlülüklere hasredilmesidir. Kuşkusuz namaz kılmak, oruç tutmak ibadettir. Fakat ibadet sadece bunlar değildir. Esasında ibadet bütün bu yükümlülükleri ve bunların arka planında yer alması gereken şuur hâlini kapsayan, kuşatıcı bir kimliktir. Bu açıdan “Ben insanları ve cinleri sadece bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zâriyât, 51/56) ayetini, akıl sahibi bütün mahlukatın her an kendilerini yaratan mutlak gücün farkında olmaya çağrılması olarak anlamak mümkündür.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)