banner324

banner319

Hayber'in fethi

banner265

Bir Hadis: Size cehennemliklerin kimler olduğunu söyleyeyim mi? Bütün katı kalpli, cimri ve kurularak yürüyen kibirli kimseler cehennemliktir. (Buhârî, Edeb, 61)

Diyanet Takvimi 23.06.2022, 00:00
Hayber'in fethi
© DİHA

Hayber'in fethi

Hayber, Medine’nin 180 km kadar kuzeyinden itibaren başlayan geniş vadide Medine-Suriye yolu üzerinde yer alan ve Yahudilerin yaşadığı önemli bir ticaret ve ziraat merkeziydi.

Medine’den çıkarıldıktan sonra Hayber’e yerleşen Benî Nadîr Yahudileri, buradaki soydaşlarıyla birlikte Medine’ye karşı büyük bir düşmanlık faaliyeti içine girmiş, Mekkeli müşriklerin yanı sıra bazı Arap kabileleriyle de anlaşarak bir ittifak
meydana getirmişlerdi.

Bu tehlike karşısında Müslüman ordusu Hayber’in kalelerini kuşattı. Bir ay kadar süren ve çok çetin mücadelelere sahne olan kuşatma sonunda Hayber’deki yedi kalenin dördü savaşla, üçü de sulh yoluyla ele geçirildi. Hayber kalelerinin en büyüğü olan Kamus’u fetheden Hz. Ali, büyük kahramanlık gösterdiği için “Hayber’in Fatihi” adıyla anılmıştır.

Kuşatma devam ederken Hayberli bir Yahudinin kölesi olan Yesar isimli zenci bir çoban, Hz. Peygamberin huzuruna gelerek İslamiyet hakkında bilgi aldı ve iman edip Müslümanlar safında savaşa katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)