banner261

banner250

Hayat dengedir

Bir Hadis: Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, ezelî ilminde; dinim, hayatım ve bu işimin sonucu için kötü ise onu benden ve beni ondan uzak eyle. (Buhârî, Deavât, 48)

Diyanet Takvimi 03.07.2021, 00:00
Hayat dengedir
© Diyanet Haber

Hayat Dengedir

Müslüman, dünya-ahiret, beden ve ruh, akıl-gönül arasındaki dengeye önem vermelidir. Zira bu dengeleri sağlıklı kurmak, hayatımıza ahenk ve huzur getirir.

Dengeli ve ölçülü olmak dinimizin de tavsiyesidir. Nitekim Cenab-ı Hakk inananlara; “…Biz sizi orta (yolda) bir ümmet kıldık…” (Bakara, 2/143) buyurarak ifrat ve tefritten olabildiğince uzak; hem akıl hem his hem de ruh yönüyle dengeli olmamız gerektiğini vurgulamaktadır.

Ayrıca bizler ibadet ve dualarımızda, günde en az kırk defa: “Bizi doğru yola hidayet et.” (Fâtiha, 1/6) demek suretiyle Rabbimizden bizleri dengeli bir hayat içerisinde tutmasını dileriz.

Sevgili Peygamberimiz de (s.a.s.) ilişkilerinde daima dengeli bir hayat sürmüştür ve bize bu konuda örnek olmuştur. Dengeli hayat, dünya nimetleri ile olan ilişkilerimizi düzenler, bunun aksine dengesiz tavırlar ise kişilere ve eşyaya yönelik tutum ve tavırlarda bozulmayı ve yozlaşmayı getirir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)