banner297

banner319

Göz damlası orucu bozar mı? Kulak damlası orucu bozar mı?

banner265

Bir Hadis: Günaha girerim korkusuyla, yapılması sakıncalı olmayan şeylerden bile uzak durmadıkça kişi, muttakiler derecesine çıkamaz. (İbn Mâce, Zühd, 24)

Diyanet Takvimi 18.04.2022, 00:00
Göz damlası orucu bozar mı? Kulak damlası orucu bozar mı?
© DİHA

Göz damlası orucu bozar mı?

Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmamaktadır.

Kulak damlası orucu bozar mı?

Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, ilaç boğaza ulaşmamaktadır. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla kulak damlası orucu bozmamaktadır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)