banner203

banner250

Gaziler Günü

Bir Ayet: ... Hicret edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, benim yolumda eziyete uğratılanların, savaşanların ve öldürülenlerin, işte onların günahlarını elbette sileceğim. And olsun ki, Allah katından bir mükâfat olarak onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağım. Şüphe yok ki nimetin güzeli Allah’ın katındadır! (Âl-i İmrân, 3/195)

Diyanet Takvimi 19.09.2021, 00:00
Gaziler Günü
© Diyanet Haber

Gaziler Günü

Gaziler, hak uğrunda yaralanan, sıhhatini kaybeden, yüce kahramanlardır. Peygamberimizin şu hadisi şerifine muhatap olan bahtiyarlardır: “Allah katında hiçbir şey, iki damla ve iki izden daha sevimli değildir. Allah korkusuyla akıtılan gözyaşı damlası ve Allah yolunda dökülen kan damlası. İki iz ise, Allah yolunda çarpışırken alınan yara izi ve Allah’ın emrettiği farzlardan birini yerine getirmekten kalan kulluk izidir.“ (Tirmizî, Fedâilü’l-cihâd, 26)

Milletimiz, “gazilik ve şehitlik” rütbelerine o kadar aşina, o kadar meftundur ki, onlarsız bu milleti, bu milletin hayatını, bu milletin tarihini düşünmek kabil değildir.

Savaşlarda Mehmetçiğin “Allah Allah” sedasında, ölümü “vuslat” gibi gösteren kara sevdasında, buram buram kokladığı “cennet” rayihasında hep “şehitlik” arzusu vardır. “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” inancına sahip milletimiz bu ruhla ve iştiyakla yüzyıllardır dinimizin sancaktarlığını yapmaya devam etmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)