banner203

banner250

Fitre (Fıtır Sadakası) kimlere vaciptir?

Bir Ayet: Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder; hayâsızlığı, kötülüğü ve zorbalığı yasaklar. İşte Allah, aklınızı başınıza alasınız diye size böyle öğüt veriyor. (Nahl, 16/90)

Diyanet Takvimi 06.05.2021, 00:00
Fitre (Fıtır Sadakası) kimlere vaciptir?
© Diyanet Haber

Fitre (Fıtır Sadakası) Kimlere Vaciptir?

Ramazan bayramına kavuşan ve Ramazan bayramının ilk günü, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında, 80,18 gr altın veya bu değerde para veya mala sahip olan Müslüman fitre vermekle yükümlüdür. Bu malın -zekâtta  olduğu gibi- ticaret malı olması gerekmediği gibi, üzerinden bir “kameri” yıl geçmesi şartı da yoktur.

Kişi kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. Buna karşılık kişinin ana-babası, büyük çocukları, karısı, kardeşleri ve diğer yakınları için fitre ödeme zorunluluğu yoktur. Fakat vekâletleri olmadığı
hâlde bu kişiler için ödeme yapsa geçerli olur.

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayanlar da nisap miktarı mal veya paraya sahip iseler fitrelerini vermekle yükümlüdürler. Oruç tutamayanların verdiği fidye miktarı hesaplamasında bir günlük fitre esas alınır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?