banner268

banner250

Evlilikte hak ve sorumluluk dengesi

banner265

Bir Hadis: Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah, onu sizin kullanmanıza verir ve nasıl davranacağınıza bakar. Dikkat edin! Dünyaya aldanmaktan sakının. (Tirmizî, Fiten, 26)

Diyanet Takvimi 07.12.2021, 00:00
Evlilikte hak ve sorumluluk dengesi
© DİHA

Evlilikte Hak ve Sorumluluk Dengesi

Evlilik, gönülleri muhabbetle birleşen eşlere önemli sorumluluklar yükler. Karşılıklı hakların gözetilmesi ve sorumlulukların özveriyle yerine getirilmesi, mutlu bir evliliğin sırrıdır. Kerim Kitabımız, eşler arası ilişkiyi düzenlerken erkeklerin kadınlar, kadınların da erkekler üzerinde benzer haklarının olduğunu belirtir. (Bakara, 2/228) Annelik ve babalık gibi yaratılıştan getirilenler dışında, ailede kadın ve erkeğin rol ve görevleri ihtiyaca, örfe göre değişiklik gösterebilir. Değişmeyen bir şey vardır ki, o da eşler arasındaki saygı, sevgi, adalet ve hakkaniyettir. Peygamberimiz de eşlerden biri ağır sorumluluklar altında ezilirken diğerinin sınırsız özgürlük yaşamasına razı olmaz. “Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakkı vardır.” buyurur.

Kısacası, mutlu bir ailede hayatın yükü birlikte omuzlanır, zahmet ve sıkıntılar beraberce göğüslenir, imkanlar adil bir biçimde paylaşılır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (1)
Abdulkadir Altunkaya 2 ay önce
Gündemde tutmamız gereken çok önemli bir konu