banner250

banner203

Ayıpları örtmek

Bir Ayet: O, görüneni de görünmeyeni de bilir; O, büyüktür, yücedir. Sizden, sözü gizleyenle onu açıkça söyleyen, geceleyin gizlenenle gündüzün yürüyen O’na göre eşittir. (Ra’d, 13/9-10)

Diyanet Takvimi 22.04.2021, 00:00
Ayıpları örtmek
© Diyanet Haber

Ayıpları Örtmek

İnsanoğlu kendini temize çıkarmak, ayıplardan ve kusurlardan beri olduğunu göstermek ister. Ayıp ve kusurlarını görmek nefse zor geldiğinden nefis kolay olanı tercih eder ve kusuru hep başkasında arar.

İnsanların gizli hâllerini araştırmayı yasaklayan Hz. Peygamber, “Müslümanların ayıplarını, gizli hâllerini araştırmaya kalkışırsan onları ifsad etmiş olursun.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 37) buyurarak, kusur arayan kimsenin günahların yayılmasına aracılık yapmak gibi büyük bir günahı yüklendiğini haber vermiştir.

İnsanoğlu hatadan, günahtan ve kusurdan hâli olamaz. Her nefis kendi kusuruyla meşgul olsa ve onları düzeltmeye çalışsa başkalarının ayıplarını araştırmaya fırsat bulamaz. Ayrıca ayıp ve kusurlarımızın affedilmesi için kendi hatalarımızla yüzleşmeli, kardeşlerimizin hatalarını örtmeliyiz. Zira Hz. Peygamber buyuruyor ki, “Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun ayıplarını örter.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 39)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)