banner103

Takva Elbisesiyle Bütünleşmiş Tesettür

GÜNÜN DUASI: “(Allah’ım!) Zenginlikle imtihan edilmenin kötülüğünden sana sığınırım. Fakirlikle imtihan edilmenin kötülüğünden de sana sığınırım.” (Buhârî, Deavât, 39)

Diyanet Takvim 13.09.2019, 02:00
Takva Elbisesiyle Bütünleşmiş Tesettür
© Diyanet Haber
banner197

Dinimiz iffetli bir toplum inşa etme etmek için inanan erkek ve kadınlara birtakım sorumluluklar yüklemiştir. Mahremiyet ve tesettüre riayet bunların başında gelmektedir.

İslam’ın örtünme emrinde hem fıtratı hem ruh sağlığını koruma, insanlar arası ilişkilerde cinsiyeti değil kişiliği ve kişi saygınlığını öne çıkarma, sağlıklı ve huzurlu bir aile ve toplum inşa etme gibi gayeler bulunmaktadır.

Tesettür sadece bedenin belli yerlerini örtmekten ibaret de değildir. Rabbimiz, “Ey Âdemoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise verdik.” buyurarak tesettürün ilk amacının mahrem yerleri örtmek olduğunu bildirmektedir. Âyetin devamında ise “Takva elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır.” (A‘raf 7/26) buyurmaktadır. Böylece Müslümanın örtünmesinin, takvanın yani Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmenin bir gereği olduğu hatırlatılmaktadır. Mü’minin oturması, kalkması, yürümesi, konuşması, susması, bakması, alması, vermesi kısaca her davranışı edep çerçevesinde gerçekleştiğinde tesettürü takva elbisesiyle bütünleşmiş olacaktır.

SÖZÜN ÖZÜ

Hazret-i Lokman Hekim, oğluna şöyle dedi: “Yapacağın işi daha önce bunu denemiş, tecrübeli kimselere danış! Çünkü onlar kendilerine pahalıya mal olmuş doğru görüşleri sana bedava verirler.”

Maverdi

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)