banner203

banner250

Sevabı Hacca Denk İbadet: Ramazan Umresi

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Gidip ebedî yaşayacağım ahiret hayatımı benim için hayırlı eyle. Hayatımda her türlü hayrı ziyadesiyle ihsan eyle. Ölümümü de her türlü şerlerden muhafaza eyle.” (Müslim, Duâ, 71)

Diyanet Takvimi 21.05.2019, 02:00
Sevabı Hacca Denk İbadet: Ramazan Umresi
© Diyanet Haber

Hicretin dokuzuncu senesinde, Peygamber Efendimiz ashabıyla birlikte hacca gitmeye karar vermiş ve yol için hazırlık yapmaya başlamıştı. Onun hacca gideceğini işiten birçok sahabe, kendisiyle birlikte hac yapabilmek için âdeta can atıyordu. Ensardan Ebû Ma’kıl ile eşi Ümmü Ma’kıl da hacca gitmeyi çok istiyorlardı. Ancak o sene ikisi de hastalandılar ve sonunda Ebû Ma’kıl vefat etti. Bundan dolayı o sene Ümmü Ma’kıl da hacca gidemedi.

Resûl-i Ekrem hacdan döndükten sonra Ümmü Ma’kıl kendisini ziyarete gelince Allah Resûlü, “Ümmü Ma’kıl, seni bizimle beraber hacca gelmekten alıkoyan ne idi?” diye sordu. Peygamber ile birlikte hacca gidememenin üzüntüsü içerisindeki Ümmü Ma’kıl, Allah Resûlü’ne başından geçenleri anlattı. Sonunda, “Ey Allah’ın Resûlü! Ben ihtiyar ve hasta bir kadınım. Benim için bu kaçırdığım haccın yerine geçecek bir amel var mı?” diye sorunca Resûl-i Ekrem, “Madem bizimle beraber haccı kaçırdın, öyleyse sen Ramazan’da umre yap! Çünkü Ramazan’da yapılan bir umre, (sevap bakımından) hacca denktir.” buyurdu. (Tirmizî, Hac, 95)

SÖZÜN ÖZÜ

İşinde ve sözünde doğruluktan ayrılma. Hak, doğruların yardımcısıdır.

Ali Fuad Başgil

Güçlü bir şekilde ifade edilen sağlam düşünceler, hayatı iyileştirmeye yardım eder.

Marcus Tullius Cicero

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?