banner250

banner246

Nasıl bir düğün yapılmalı?

BİR HADİS: İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız. (Müslim, Îmân, 93)

Diyanet Takvimi 13.08.2020, 00:00
Nasıl bir düğün yapılmalı?
© Diyanet Haber

Düğünün nasıl yapılacağını dinimiz detaylarıyla belirlememiş; bunu haramlara düşmemek şartıyla Müslümanların örf ve âdetine bırakmıştır. Düğünlerde şu noktalara riayet edilmesi kamu/toplum yararı açısından faydalı olur.

1. Nikâhı duyurmak.

2. Meşru dairede eğlenmek. Düğünlerde içki içilmemesi, kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı ilişkilerinde mahremiyet sınırlarını aşan davranışlardan kaçınmaları uygun olur.

3. Düğünlerde can güvenliğine ve çevre emniyetine özenle saygı gösterilmelidir. Sırf şenlik olsun diye havaya sıkılan kurşunlar, patlatılan havai fişekler etrafa saldıkları korku ve sebep oldukları acılar sebebiyle dinen sakıncılı görülüp kaçınılmalıdır.

4. Yemek vermek. Düğün şenliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğün sahibinin davette zengin fakir ayrımı yapmaması gerekir. Davet olunan düğün yemeğine katılmak Peygamber ahlakındandır.

5. Gereksiz harcamalardan kaçınmak. Dinimiz, hayatın her alanında olduğu gibi, yeni kurulacak aile yuvası için de gereksiz harcama yapılmasını hoş karşılamamıştır. Hatta bu noktada aşırıya gidilmesi israf olacağından haram kabul edilmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)