banner250

Muharrem ayı ve Aşûre günü

BİR HADİS: Hiç kimse elinin emeğiyle kazandığından daha hayırlı bir rızık asla yememiştir. Allah’ın peygamberi Dâvûd (a.s.) da kendi elinin emeğini yerdi. (Buhârî, Büyû’, 15)

Diyanet Takvimi 29.08.2020, 00:00
Muharrem ayı ve Aşûre günü
© Diyanet Haber

Hürmet edilen anlamındaki “Muharrem” ayını Hz. Peygamber (s.a.s.) “Allah’ın ayı” diye nitelendirmiştir (Müslim, Sıyâm, 202). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir. Bu ayda ibadeti teşvik eden Peygamber Efendimiz, “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur” (Müslim, Sıyâm, 202-203) demiştir.

Muharrem’i değerli kılan hususlardan biri, içerisinde Aşûre gününün bulunmasıdır. Peygamberimiz, “Aşûre günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah’tan ümit ediyorum” diyerek Aşûre orucunu tutmaya teşvik etmiştir. (Tirmizî, Savm, 48) Peygamber Efendimiz Medine’ye geldiğinde Yahudilerin bu günde oruç tuttuklarını görmüş, sebebini sorduğunda Yahudiler, “Bugün Musa ile İsrailoğulları’nın Firavun’dan kurtuldukları gündür. Biz onu kutlamak için bu günde oruç tutuyoruz” cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Allah Resûlü, “Biz Musa’ya sizden daha yakınız” diyerek Aşûre gününde oruç tutulmasını emretmiştir. (Buhârî, Savm, 69) Ancak Yahudilerin tek gün tuttuğu bu orucu, bir gün öncesi veya bir gün sonrasını da ekleyerek iki gün olarak tutmak daha uygun görülmüştür.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)