banner103

Kulluğun Zirvesi: İhlas ve Samimiyet

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Gidip ebedî yaşayacağım ahiret hayatımı benim için hayırlı eyle. Hayatımda her türlü hayrı ziyadesiyle ihsan eyle. Ölümümü de her türlü şerlerden muhafaza eyle.” (Müslim, Duâ, 71)

Diyanet Takvim 01.09.2019, 02:00
Kulluğun Zirvesi: İhlas ve Samimiyet
© Diyanet Haber
banner197

Yüce Allah, bizlere samimi bir kul olmayı öğütlemekte; bizlerden ibadetlerimizde, dualarımızda, yaptığımız her türlü iyilikte samimiyetle hareket etmemizi istemektedir. Yaptığı her işte Allah’ın rızasını elde etmeyi arzu eden kişiler, güçlü bir imana sahip olurlar. Samimi ve içten bir şekilde Allah’a bağlı olanları ise hiç kimse saptıramaz, çünkü bu kimseler Kur’an’ın ifadesiyle “En sağlam kulpa tutunmuş” (Lokman, 31/22) olurlar..

Peygamber Efendimiz dini tanımlarken, “Din, samimiyettir” buyurmuştur. (İbn Hanbel, I, 351) Allah Resûlü hadisin devamında bu samimiyetin Allah’a karşı olması gerektiğini belirtmiş, sonra sırasıyla O’nun kitabına, Resûlü’ne, Müslümanların idarecilerine ve bütün Müslümanlara karşı olması gerektiğini ifade etmiştir. Yapılacak her türlü iş ve davranış, başkalarına iyi görünmek veya onlardan bir karşılık görmek için değil, Allah’ın rızası ve hoşnutluğunu elde etmek için yapılır. Riya ve gösteriş için yapılan hiçbir işin Allah katında değeri ve karşılığı yoktur.

SÖZÜN ÖZÜ

Sadık dost, arkadaşının hüzün ve sevinçte ortağı olandır.

İmam-ı Şâfiî

Sensiz geçen zamanı belli yaşamamışım Sensizlik bir kuyuymuş onu aşamamışım

Erdem Bayazıt

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)