banner250

banner255

Kudüs Fatihi: Selahaddin Eyyûbi

GÜNÜN DUASI: Allah’ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi bana öğret ve benim ilmimi arttır. Her hâl üzere Allah’a hamdolsun. Cehennem ehlinin hâlinden Allah’a sığınırım.” (Tirmizî, Deavât, 130)

Diyanet Takvimi 04.03.2019, 02:00
Kudüs Fatihi: Selahaddin Eyyûbi

Haçlılara karşı mücadelesiyle tanınan bir İslam kahramanı ve Eyyûbi Hanedanının kurucusu olan Selahaddin Eyyûbî 532 (1138) yılında Tıkrit’te doğdu.

Fatımi hilafetini yıkarak bölgedeki ideolojik parçalanmaya son verdi. Selahaddin, bir yandan devleti dağılmaktan kurtarmak, Ortadoğu’da İslam birliğini sağlamak için uğraşırken bir yandan da Haçlılarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 583 (1187) yılında Hıttin denilen yerde Haçlılarla yaptığı meydan savaşında büyük bir zafer kazandı. Miraç mucizesinin yıldönümü olan 27 Receb 583 (1187) Cuma günü Kudüs’ü fethetti. Kudüs’ü geri alması İslâm dünyasının en ünlü kahramanları arasında yer almasını sağladı. Hicaz bölgesine, özellikle Mekke ve Medine’ye önem veren Selâhaddin “Hâdimü’l-Haremeyn” unvanını kullanan ilk hükümdar olmuştur. Mehmed Âkif Ersoy’un “Şark’ın en sevgili sultanı” olarak tavsif ettiği Selahaddin, dindar, merhametli, cömert, güler yüzlü, vakur, sağlam iradeli, mert ve heybetli bir kişiydi. Verdiği sözü ne pahasına olursa olsun tutar, affetmeyi severdi. 589’da (1193) Dımaşk’ta vefat etti.

SÖZÜN ÖZÜ

Dört şeyi dört şeyden temizle:

• Dilini gıybetten,

• Kalbini kıskançlıktan,

• Mideni haram lokmadan,

• Davranışlarını riyadan.

Feriduddin Attar 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)