banner199

banner103

İnsan-ı Kamil

BİR AYET: Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür. (Bakara, 2/110)

Diyanet Takvim 17.01.2020, 00:00
İnsan-ı Kamil
© Diyanet Haber
banner200

İnsan-ı kâmil, ilahî isim ve sıfatların bütün güzelliklerini kendinde taşıyan edep ve ahlak timsali şahsa denir. Bu açıdan bakıldığında örnek insan-ı kâmil, Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir.

İnsan-ı kâmil Allah’ın emirlerine tam olarak eksiksiz itaat eden insandır. Ahlak ve bilgide tam olandır. Kendilerini büyük günahlardan korur, küçük günahları da bilerek yapmazlar. Kamil insan başkaları nezdinde kendini küçültecek, dedikodu, gıybet, su-i zan, iftira, istihza gibi ahlaki hastalıklardan uzak durur. Kardeşlik duygularını zedeleyecek, birlik ve beraberliği bozacak tavırlardan da kaçınır.

İnsan-ı kâmil olmanın en önemli özelliği nefse sahip olmaktır. Arzularına sahip olamayan, şeytan ve nefsine yenik düşen kâmil bir mümin olamaz, esaret altındadır. Zira insan Allah’a kul olduğu sürece hürdür, nefsinin esaretinden kurtulmuştur. Allah’a kulluktan uzaklaştığı sürece esirdir, nefsinin kölesidir.

Kâmil bir mü’minin Allah ile ilişkilerindeki en önemli özelliği teslimiyet ve tevekkül sahibi olmasıdır. Kâmil bir mü’minin insan ve çevre ilişkilerinde ise en önemli özelliği adalet ve ihsandır.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)