banner203

banner250

Çöl Aslanı: Ömer el-Muhtar

GÜNÜN DUASI: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz, bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz!” (A’râf, 7/23)

Diyanet Takvimi 10.03.2019, 02:00
Çöl Aslanı: Ömer el-Muhtar

1862’de Libya’da doğdu. Çocuklara İslami eğitim vermesi, yolculara ve çevredeki fakirlere ikramda bulunması, müntesiplerinin günlük işlerine yardımcı olması gibi faaliyetleriyle şöhreti arttı.

İtalya’nın Osmanlı Devleti idaresindeki Trablusgarb’a çıkarma yapması üzerine 1000 kişilik bir mücahit birliği kurdu ve İtalyanlara karşı ilk mukavemet edenler arasında yer aldı. Yerli ahali, yaklaşık yirmi yıl süren savaş süresinde dağlara çekilip İtalyanlara baskınlar düzenleyerek çarpışmalara katıldı. İtalyanların mücadeleden vazgeçmesi karşılığında kendisine önerdikleri para ve diğer imkânları reddederek mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduğunu bildirdi. Bu azminden ötürü kendisine “Çöl Aslanı” unvanı verilmiştir. 1931 tarihinde adamlarıyla birlikte İtalyan çemberi içinde kaldı, esir düştü ve idama mahkûm edildi. 16 Eylül 1931 tarihinde Sulûk kampında tutulan 20.000 civarındaki halkın önünde asılarak idam edildi. Afrika’daki Avrupa sömürgeciliğinin karşısında en önemli direniş hareketlerinden birini ortaya koyan Ömer el-Muhtar “şeyhü’ş- şüheda” olarak anılmaktadır.

SÖZÜN ÖZÜ

Ormanı görmedin ağacı görmedin, rüzgârın önüne savurduğu birkaç kuru yaprağı insan zekasının bütünü sanıyorsun.

Cemil Meriç

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)