banner203

banner222

Çağdaş İnanç problemleri

BİR HADİS: İki göz vardır ki cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz ve gecesini Allah yolunda nöbet tutarak geçiren göz. (Tirmizî, Fedâilü’l-cihâd, 12)

Diyanet Takvimi 19.11.2020, 00:00
Çağdaş İnanç problemleri
© Diyanet Haber

Günümüz dünyasında deizm, ateizm nihilizm, satanizm, reenkarnasyon, yoga, falcılık, kehanet gibi izleri tarihte olan ama çağdaş görünümlü oluşumlar, insanımızın düştüğü sıkıntı ve bunalımları aşmada bir reçete gibi sunulmaktadır. Az da olsa bazı insanlar, Yüce Allah’a bağlanmanın verdiği hazzı yaşamak yerine, bu sahte uygulamalardan medet ummaktadır. Bâtılın peşine takılıp Hakk’ı ve hakikati inkâr edenlerin durumları Kuran’ı Kerimde bir misalle anlatılmaktadır.

“Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi! ” (Ankebût, 29/41) Batılın tutunduğu ip de örümcek ağı gibi çok çürük ve zayıftır. Bu yüzden sağlam imanımızı muhafaza etmeli, inancımıza meydan okuyan, sahih itikattan uzaklaştıran farklı düşünce akımlarını tanımalı, gençlerimize anlatmalıyız. Zira bu akımlar inkâra sebep olduğu gibi, aynı zamanda güzel amellerimizi boşa çıkartmakta, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmakta, hem dünya hem de âhiret hayatımız için büyük kayıplar getirmektedir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner214
Yorumlar (0)