banner250

banner203

Akîka kurbanı

BİR AYET: Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah’ın takdiridir. Ayın dolaşımı için de konak yerleri belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. (Yâsîn, 36/38-40)

Diyanet Takvimi 27.09.2020, 00:00
Akîka kurbanı
© Diyanet Haber

“Akîka” kelimesi Arapça bir kelime olup yeni doğan çocuğun başındaki saça verilen isimdir. Bir çocuğu dünyaya gelen Müslüman, Allah’a şükrünü göstermek için kurban keser. Kurbanın kesildiği gün çocuğun bu ilk çıkan saçı da kesildiği için bu kurbana “akîka kurbanı” denmiştir. Kurbanı çocuğun babası keser ya da kestirir. Çocuğun kesilen saçı tartılır ve ağırlığınca gümüş ya da bedeli fakirlere verilir. Akîka kurbanı cahiliye döneminde sadece erkek çocuklar için kesilirdi. Peygamber Efendimiz torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akîka kurbanı olarak kesmiş, yeni doğan kız ve erkek çocukları için akîka kurbanı kesilmesini ümmetine tavsiye etmiştir. Kesilen kurbanın kanından, çocuğun başına sürülmesini ise yasaklamıştır.

Kurban deve ya da sığırdan kesilebilir ama koyun olması daha iyidir. Kurbanın, çocuk doğduktan 7 gün sonra kesilmesi uygundur ama çocuğun doğumundan bulûğ çağına kadar bir zamanda da kesilebilir. Kesilen kurbanın etinin tamamının dağıtılması güzel bir davranıştır. Bununla birlikte hayvanın etinden kurbanın sahibi, aile fertleri, yakın dost ve akrabalar da yiyebilir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)