banner331

banner319

Zekat bilgilendirme toplantıları devam ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı koordinesinde il müftülükleri ev sahipliğinde “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” düzenleniyor.

Teşkilat Haberleri 08.03.2022, 12:29
Zekat bilgilendirme toplantıları devam ediyor
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla il müftülükleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” sürüyor.

Artvin

Artvin İl Müftülüğü, din görevlilerine yönelik "Türkiye Diyanet Vakfı 2022 Yılı Zekat Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenledi.

Toplantıya Diyanet İşleri Uzmanı Fatih Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Zekat organizasyonu hakkında din görevlilerine bilgi veren Diyanet İşleri Uzmanı Yıldız, “İslam’ın beş rüknünden birisi olan zekat ibadetinin yerine getirilmesi noktasında toplumumuzda yeterli farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla Başkanlığımız hac ve kurban ibadetlerinde olduğu gibi zekat ibadetine de gerekli hassasiyetin sağlanmasını önemsemektedir. Bu vazifeyi de sahada olduğunuz için milletimize anlatma noktasında sizlere büyük görev düşmektedir. Milletimizin emanetini sahiplerine ulaştırma noktasında vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeyi kendimize vazife bilelim.” dedi.

Elazığ

Elazığ İl Müftülüğü ev sahipliğinde Elazığ Edibe Can Müftülük Konferans Salonu’nda “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin” sloganıyla gerçekleştirilen Zekat Bilgilendirme Toplantısı'na Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, zekat hizmetlerinin Din İşleri Yüksek Kurulunun mütalaa, karar ve fetvaları, Zekat Hizmetleri Daire Başkanlığının planlama ve koordinesi, Türkiye Diyanet Vakfının icrası ekseninde yürütüleceğini belirterek mali bir ibadet olan zekatın gerek bireysel gerekse toplumsal açıdan birçok hikmet ve hedefi olduğunun bilinmesinin, bu ibadetin daha bilinçli ve gönüllü yapılmasına vesile olacağını kaydetti.

Nevşehir

Nevşehir'de “2022 yılı Zekat Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Nevşehir Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda gerçekleştiren toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Yurt Dışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun, “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin” projesinin önemine vurgu yaparak geçmiş yıllarda TDV aracılığı ile toplanan zekatların kullanıldığı hizmetlere dair bilgi verdi.

Zekatın sadece Ramazan ayına mahsus bir ibadet olmadığını belirten Coşkun, İslam dünyasında zekat farkındalığının ve zekat kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının ortaklaşa başlatmış olduğu kampanyalar ile yıl boyunca etkin ve güvenilir bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Muğla

Muğla İl Müftülüğünce “Türkiye Diyanet Vakfı 2022 Yılı Zekat Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık konuşmacı olarak katıldı.

TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı Açık, Başkanlığın zekat hizmetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Hizmetlerden haberdar olmak için sosyal medyanın çok önemli bir araç olduğunu ve bu konuda paylaşımların ve takiplerin önemli olduğunu belirten Açık, zekat ibadeti konusunda yanlışların düzeltilmesi gerektiğini ve toplumsal huzur açısından bunun önem arz ettiğini söyledi.

Açık, dünyanın en büyük iyilik hareketinin Türkiye Diyanet Vakfı olduğunu ifade ederek bu sorumluluğun ağırlığını bilerek hizmet etmeye devam ettiklerini aktardı.

Denizli

Denizli’de düzenlenen Zekat Bilgilendirme Toplantısı'na ise Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Erhan, din görevlilerinin İslam'ı anlatma ve aktarma görevinin hem anayasal bir yetkisi hem de manevi bir sorumluluğu olduğunu belirtti.

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) İslam'ı tebliğ ettiği ilk dönemlere bakıldığında, yardımlaşma ve dayanışma sayesinde çekilen sıkıntıların aşıldığını ifade eden Erhan, “Zekat farz olmadan önce Peygamber Efendimizin önderliği ve örnekliğinde yardımlaşma ve dayanışmanın nasıl olacağı gösterildi. Bu sayede sahabe efendilerimiz de paylaşmayı ve yardımlaşmayı hayatlarına uygulayarak zekatın alt yapısını oluşturdu. Bu çekirdek yapıdaki uygulamayı ashab-ı güzinin hayatlarında net bir şekilde görüyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)