banner203

banner250

26.03.2020, 18:30

Keşke Açlık Da Bulaşıcı Olsaydı

“Keşke açlık ta bulaşıcı olsaydı” dedi delikanlı.

Dünya teyakkuz halinde. Bu güzel bir şey. Kimse hastalanmasın, ölmesin diye.

Ama üzerlerine kimyasal bomba yağan, cesetleri sahillerden toplanan, kumda oynarken mermi isabet eden çocuklar, kadınlar, masumlar için de teyakkuzda olmadıkça adil bir yer olmayacak dünya. Adalet olmayınca da huzur bulamayacak.

Ölmek istediğini söyleyen küçük çocuklar var, İsabet eden şarapnel parçasının parçaladığı bedenindeki acıya dayanarak. “Neden” diye soran gazeteciye, “Neden ölmek istiyorsun?” “Cennete gidip karnımı doyurmak için” cevabını veren çocuklar.

Keşke açlık bulaşıcı olsaydı…

O zaman belki anlardı, yediğinden fazlasını çöpe atanlar açın halinden.

Belki anlardı, asgari ücretin iki katını bir öğün yemeğe harcayanlar. Çok görmezdi verdiğini. “Harcamayı bilsin, yetinmeyi bilsin” demezdi belki.

Keşke bulaşıcı olsaydı açlık…

Her gün evinin önündeki çöp bidonunu karıştırıp işe yarar bir şeyler arayan elleri, yüzü simsiyah ama yüreği tertemiz çocukların halinden anlardı belki çok yiyip yağ bağladığı için zayıflama salonlarına binleri harcayanlar.

Keşke acı bulaşıcı olsaydı…

O zaman bastığı bir düğmeyle cesetlerini parçaladığı, sakat kalan; yakını ölen insanların acısını belki anlardı savaş baronları.

Keşke fakirlik de bulaşıcı olsaydı…

 Okula giden çocuğuna harçlık verememenin ne demek olduğunu belki anlardı milyon dolarlık rezidanslarda, milyon liralık arabaya binip cennet bekleyenler.

Belki anlardık, belki harekete geçerdik, belki rahatımız bozulurdu hiç olmazsa…

“Kendisi için istediğini kardeşi için de istemeyen mü’min olamaz” buyurmuştu Hz. Peygamber (a.s). Şimdilerde buna “empati” diyorlar.

Paylaştıkça, bölüştükçe, dertlendikçe, sevince ve acıya ortak oldukça güzelleşecek dünya.

Elbette ahiret…

Yorumlar (32)
Abdullah 4 ay önce
Bunlar acı gerçekler amma aynı kişilerin kene gibi kanlarını emip dünyanın sermayesini elllerinde bulunduran 12 yahudi ailesi mazlumların kanına doymak bilmezler çünkü onlar kürdürlar sağırdırlar doymazlar..
Bilal Demir 1 yıl önce
Allah razı olsun sayın hocam.
Ellerinize sağlık kaleminize Rabbim kuvvet versin inşAllah
Özgür 1 yıl önce
Eğer biri sizin kapiniza geldiyse bu bir sarhoş olabilur bu bir fakir olabilir bu bir zengin olabilir fark etmez onu Allah yollamistir derdini dinleyin geri cevirmeyin misliyle size döner
Mehmet akif karakollu 1 yıl önce
Selamun aleykum kıymetli hocam ben bilecik te imamlık yapmaktayım ve sizi diyanet TV den sohbetlerinizi iştakla takip ediyorum lutfederseniz sizle tanışmayı çok isterim saygılarımla kıymetli hocam
Ziya Fidaye- buyuklimanexpress (editör). 1 yıl önce
Üstadım izniniz olursa köşe yazısı olarak paylaşacağı. Hürmetler....
Ekrem çalışkan 1 yıl önce
Allah razı olsun saygı değer hocam.
Saliha 1 yıl önce
Ağzınıza saglik hocam nekadar da guzel ifade etmişsiniz halimizi
Yılmaz ipşir 2 yıl önce
Selam aleyküm Allahın
mülkünde yaşayıp verdiiği bütün nimetlerini kendi heva ve heveslerimize göre tüketip başıboş bırakıldığımızı zannedersek Allah ne yapmasını bekliyoruz .müslümanlık bir iddiadır bunu kanıtlamak gerekir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın