banner250

banner203

"İslam Aynasında Kadın" programında kadın erkek algısı konuşuldu

Diyanet TV’de cumartesi günleri yayınlanan "İslam Aynasında Kadın" programında geçtiğimiz hafta kadın erkek algısı konuşuldu.

Diyanet TV 02.11.2018, 11:01
"İslam Aynasında Kadın" programında kadın erkek algısı konuşuldu
© Diyanet Haber

Modern dünyada kadın algısı, medyada Müslüman kadın profili, Kur'an ve sünnette kadın, çalışma ve ibadet hayatında kadın gibi birçok konunun ele alındığı “İslam Aynasında Kadın” programı, geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat’ı ağırladı.

Yaşadığımız dünyada kadın erkek algısı, kadınlara ve erkeklere düşen vazifeler, cinsiyetlerin istismar aracı olarak kullanılması, İslam’ın kadına verdiği değer gibi konulara Fatma Hatice Sis’in sorularıyla açıklık getirildi.

Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat, kadın veya erkek olarak dünyaya gelmenin insanın elinde olmadığını ancak Allah’ın kadına da erkeğe de insan olarak aynı değeri verdiğini, aynı yükü yüklediğini, insanın da kadın ve erkek olarak bunun farkında olması gerektiğini belirtti.

Kur’an-ı Kerim’in cinsiyete özel bir yol haritası çizmediğini ifade eden Şenat ancak kadının ve erkeğin bazı yükümlülükleri olduğunu, bu sorumlulukları üzerlerinde en güzel şekilde taşımaları gerektiğini vurguladı.

Allah’ın insana direk varoluş açısından bir değer yüklediğini, kendisine muhatap kabul ettiğini, cinsiyetlerin ise insan olmanın alt başlıkları olduğunu kaydeden Şenat şöyle devam etti:

“Ailede, erkek ve kadın enerjisinin sağlıklı ve dengeli akışına ihtiyacımız var. Fıtratın ve içinde yaşadığımız sosyal şartların bize yüklediği kadınlık ve erkeklik rolleri arasında dengeyi korumak zorundayız.

Kadınların ve erkeklerin hissettikleriyle fıtratları arasında bir uyum vardır. Benim iddiam şu: Eğer bütün ön yargıları, bütün toplumsal cinsiyet rollerinin bize dayattığı halleri aşmayı başarabilirsek gönlümüzün sesiyle bir kadın olarak, bir erkek olarak hissettiğimiz duyduğumuz şey ile vahyin kulağımıza fısıldadığı şey aynı doğrultuda olacak. Birbirini besleyen haller olacak. Bu gönlü yaratanla bu vahyi gönderen aynı varlık çünkü.”

Gazeteci Yazar Gülcan Tezcan’ın konuk olacağı İslam Aynasında Kadın’da önümüzdeki hafta “Medyadaki Kadın Temsil Sorunu” ve “Müslüman Kadının Medyadaki Temsil Ölçüsü” konuşulacak.

"İslam Aynasında Kadın" programı her hafta farklı konu ve konuklarıyla Diyanet TV ekranlarında olmaya devam edecek.

Medyadaki kadın temsili sorunu, sosyal medyada değişen ve dönüşen anne figürü, Müslüman kadının medyadaki temsil ölçüsü gibi önemli başlıkların ele alınacağı İslam Aynasında Kadın, cumartesi günleri saat 17.00’de Diyanet TV’de.
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)