Diyanet TV’de ekranlara gelen "Bereket Vakti" programında konukların sohbetleriyle İslam'ın temel prensipleri ve Peygamber Efendimiz'in öğretileri anlatılıyor. Ramazan ayında sahurda yayınlanan "Bereket Vakti" programıyla sahurun bereketi ve ramazanın manevi iklimi kıymetli konukların sohbetleriyle evlere taşınıyor.

Peygamber Efendimiz'in sık sık istiğfar etmesine dikkat çeken Şahin, "Ben günde 70 defa 100 defa istiğfar ederim." şeklindeki hadisin ardındaki derin anlamı izleyicilere aktardı. "Peygamberimiz, günahsız olmasına rağmen niçin istiğfar ettiğini ‘Allah'a Şükreden Bir Kul Olmayayım mı?’ sözleriyle açıkladı." ifadelerini kullandı. Ayet ve hadislerle şükretmenin ve istiğfar etmenin önemini vurgulayan Şahin, şükür ve istiğfarın kulun manevi bağını güçlendirdiğini ve ahlaki gelişime katkı sağladığını belirtti.

İnsanın irade sahibi olduğunu ve bu iradenin Allah'a daha iyi bir kul olma yolunda kullanılması gerektiğini vurgulayan Şahin, iyi ahlakın imanın bir yansıması olduğunu ve imanın, ahlakının güzelliğiyle ölçüldüğünü ifade etti. Bu doğrultuda insanların iradelerini kullanarak Allah'a daha yakın olma ve ahlaki gelişimlerini destekleme çabalarının önemine dikkat çekti.

"Bereket Vakti" Ramazan ayı boyunca her gün saat 04.00’te Diyanet TV’de…

Editör: Mehmet Öztürk