Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç, oruç ibadetinin önemini ve insan hayatındaki derin etkilerini anlatırken ibadetin ruhuna dikkat çekti.

Dinç, insanın dünya hayatındaki amacının bir hikmet ve gaye taşıdığını belirtti. İnsanların bu dünyada bir imtihan sürecinden geçtiklerini herkesin hayatta farklı sınavlara tabi tutulduğunu ve bu sınavlardan birinin de ibadetlerden biri olan oruç olduğunu dile getirdi. Orucun, insanı maddi ve manevi yönden güçlendiren bir ibadet olduğunu belirten Dinç, bu süreçte insanların maddi isteklerini kontrol altına almayı öğrendiğini ifade etti. Oruç tutmanın insanın sabır ve dayanıklılık gibi önemli değerlerini geliştirdiğini vurguladı.

Dinç, oruç ibadetinin sadece bedensel bir eylem olmadığını, aynı zamanda ruhsal bir derinliği de içerdiğini dile getirdi. Oruç tutmanın insanı manevi olarak temizlediğini ve Allah'a yakınlaşma vesilesi olduğunu ifade etti.

Nefsin iyiliğe ya da kötülüğe yönlendirilebilecek potansiyeller içerdiğini söyleyen Dinç, nefis mücadelesinin devam ettiğini ve bu mücadelede takvanın rehberlik edici olması gerektiğini vurguladı. Oruç ibadetinin, irade eğitimiyle bağlantılı olduğunu ve nefsi kontrol altında tutmanın önemini vurgulayan Dinç, dünya hayatının bir imtihan olduğunu ve insanların çeşitli sınavlardan geçtiğini aktardı.

Dinç, orucun, insanın nefsiyle mücadele etmesine ve onu terbiye etmesine yardımcı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Biz inanıyoruz, iman ediyoruz ve biliyoruz ki bu hayattan sonra bekleyen ebedi bir hayat var. Bu dünya aleminde bulunuşumuzun bir hikmeti, gayesi var. Onun gayesi imtihan diyor. Cenab-ı Hak siz hanginiz daha güzel işler yapacak onun sırrını ortaya çıkartmak için imtihan ediliyorsunuz. Herkesin farklı imtihanı var. Kimi evladı ile kimi malıyla mülküyle kimi servetiyle kimi makam mevkii ile… Her insan mutlaka bir sınava tabi tutuluyor. Bu sınav aşamalarının içerisinden birisi de ibadetlerden oruç. İnsan haram olan birtakım durumlardan kendisini koruması gerekirken Cenab-ı Hak oruçla helalden de sakınmamızı istiyor. Çünkü nefsimizi terbiye etmemizi istiyor.”

Son olarak Dinç, oruç ibadetinin insanları bir araya getiren ve toplumsal dayanışmayı güçlendiren önemli bir ibadet olduğunu ifade etti. İftar sofralarının paylaşma ve yardımlaşma duygularını pekiştirdiğini ve toplumda birlik ve beraberliği artırdığını söyledi. Oruç tutmanın, sadece bireysel değil aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

"İftarı Beklerken" Ramazan ayı boyunca her gün saat 17.30’da Diyanet TV’de…

Editör: Mehmet Öztürk