Merhamet ve adalet peygamberi olan Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki, “Kim Müslüman kardeşinin ırzını korursa Allah da kıyamet gününde onun yüzünü cehennem ateşinden korur.” (Tirmizî, Birr ve sıla, 20)

“İnsan ne için yaşar?” diye sorulduğunda sıklıkla verilen bir cevap vardır: İnsan, inancı ve onuru için yaşar. “Yeryüzündeki en şerefli varlık olarak yaratılmak” başlı başına bir onur vesilesidir ve insan, Allah’ın lütfettiği bu onura lâyık olmak için yaşar. Akıllı, güçlü, zevkli, irade ve sorumluluk sahibi bir varlık olmanın verdiği değerdir insanı hayata bağlayan.

Onurun anlamı gurur değildir. Onurlu insan, kibirli değil, aksine mütevazı ama vakar sahibi insandır. Kendisini, ailesini, sevdiklerini, milletini, Müslümanları mahcup edecek hal ve tavırlardan uzak durmaya gayret eden, haysiyet sahibi kimsedir. Arapça’da “ırz” olarak adlandırılan bu vasıf, Türkçemizde “saygınlık” kelimesiyle de karşılanabilir.

Elbette her insan ırzını ve şerefini korumak için elinden geleni yapar. Bunun, yaratılış kodlarına dayanan fıtrî bir yönü de vardır. Ama sadece kendi onurunu korumak yetmez. Onur mücadelesinde bencil davranılmaz. Din kardeşlerinin onurunu korumak da Müslüman’ın boynunun borcudur. Yalan, dolan, iftira, şiddet, zulüm gibi her türlü risk karşısında kardeşinin ırzına kalkan olmak, hayat kurtarıcı bir sorumluluktur. Çünkü saygınlığı hedef alınmış insanın, kalbine ok değmiş yaralıdan farkı yoktur.

Bir Müslüman’ı kendisi olmadığı zamanda korumak; arkasından ileri geri konuşulurken ya da haberi olmadan hakları gasp edilirken müdafaa etmek dürüstlük ister. Hiçbir çıkar beklemeden kardeşini savunmak, hak duyarlılığı ister. Mazlumun onurunu savununca zalimde oluşan öfkeyi göze almak cesaret ister. İşte bunun ödülüdür cehennem ateşinden korunmak!

Bir büyük zulüm sardı Filistin’i. Katlanarak artan ve masumların ırzını hedef alan bir zulüm... Gazze’de namusunu, şerefini, vatanını ve yarınlarını korumak için mücadele eden Müslümanlar var. Harim-i ismetleri çiğnenmesin diye çırpınan masumlar… Bu onur savaşı, bu onurlu duruş tarihe yazılırken biz de kardeşlerimizin yanında olmak için gayret gösterelim. Onların çok uzağında ama aslında onlara bir yürek kadar yakın mesafede biz de bu hayâsızca akına kalkan olalım.

“Onlar da şöyle yapmasaydı” diye söze başlayan, mazluma akıl verirken aslında sonu zalimi mazur göstermeye varan konuşmalar ne acı! Oturduğunuz yerden akıl vermeyin; özgürlük davasına gönül verin. Her hâl ve şartta mümin kardeşlerimizin haklarını ve saygınlığını savunmak üzere yazın, çizin, yürüyün, konuşun, harcayın.

Kadınların iffetini, çocukların geleceğini, erkeklerin izzetini koruması için Cenâb-ı Hakk’a dua edin. Aman dua etmekten yorulmayın. Bugün dünden daha güçlü bir sesle müminlerin yanında olun. Peygamberimizin ifade buyurduğu üzere, işte o zaman Allah’ın da sizin yanınızda olmasını ve sizin onurunuzu korumasını ümit edebilirsiniz.