banner203

banner250

Üsküp’te Kur’an öğrenen öğrenciler için 'Hatim Merasimi' düzenlendi

Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliği, Kuzey Makedonya'nın doğusunda yer alan İştip şehrine bağlı Müslüman Türk köyü Radanya’da “Hatim Merasimi” düzenledi.

Yurtdışından 02.11.2020, 16:12
Üsküp’te Kur’an öğrenen öğrenciler için 'Hatim Merasimi' düzenlendi
© Diyanet Haber

Kuzey Makedonya'nın doğusunda yer alan İştip’e bağlı Müslüman Türk köyü Radanya’da, Kur’an-ı Kerim öğrenen 33 öğrenci için “Hatim Merasimi” düzenlendi.

T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğince 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında düzenlenen program, 1668 yılında yapılan ve 6 sene önce Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen tarihi Mahmut Ağa Camii’nde gerçekleştirildi.

Cami bahçesine 2018 yılında Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliği öncülüğünde bir imamevi inşa edilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen din görevlisi Hakim Atan, Radanya Köyü’nde göreve başladı.

Göreve başladığı günden itibaren hemen çalışmalarına başlayan Atan, köyde yaşayan çok sayıda çocuğa Kur’an-ı Kerim öğretti.

Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliğinden yapılan açıklamada, 1912 Balkan Harbi’nden sonra ilk defa Doğu Makedonya’da bu sayıda öğrencinin Kur’an-ı Kerim öğrenmesi dolayısıyla “Hatim Merasimi” düzenlendiği belirtildi.

Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliği, Kur’an-ı Kerim öğrenen 33 öğrenci için “Hatim Merasimi” düzenledi.

Hatim Merasimi”ne T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Müezzini Hafız Alpcan Çelik, İştip Müftüsü Naser Recebi, Maarif Vakfı Kuzey Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, Kalkandelen Devlet Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Baki, din görevlileri, Hamidiye Medresesi öğretmenleri ile öğrencileri, aileleri ve köy halkı katıldı.

Hatim Merasimi, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Müezzini Hafız Alpcan Çelik’in Kur’an tilaveti ile başladı, öğrenciler tarafından İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi, kısa sureler ve ilahiler okunmasıyla devam etti.

Program sonunda Kur’an-ı Kerim öğrenen 33 öğrenciye çeşitli hediyeler takdim edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (2)
Hamdi Eyuboglu 1 yıl önce
Haberin basligi ve icerigi birbirini tutmuyor. Merasim Uskupte degil, Istib'e bagli olan Radanya koyunde yapilmistir. Saygilar
Tekin Atan 1 yıl önce
Rabbim devletimize zeval vermesin
Allah ın kutsal kitabı Kuran I mubini yücelttiğiniz için Rabbim sizden razı olsun inşAllah
Bana göre cihadın en büyüğü budur,
Allah yar ve yardımcınız olsun dualarım sizinle...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?