banner297

banner319

“Toplumdaki olumsuzlukları gidermek için çalışmalıyız”

banner265

Mersin İl Müftülüğünün ev sahipliğinde ''Nitelikli Din Hizmeti'' çalıştayı yapıldı.

Mersin Müftülüğü 19.12.2018, 15:55
“Toplumdaki olumsuzlukları gidermek için çalışmalıyız”
© Diyanet Haber

Mersin İl Müftülüğü ve Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi iş birliğinde düzenlenen çalıştaya İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Osman Yıldızbakan, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetlerle il müftülüğünün Mersin'de yürüttüğü faaliyetlerin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından katılımcılara hitap eden İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi: “Tüm kurum, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri olarak birlikte hareket edersek daha verimli hizmetler yapacağımıza inanıyorum.” dedi.

Müftü Kondi şöyle devam etti:

“Ülkemizde bulunan binlerce kurum, dernek ve vakıf var. Hepsinin de çabası nitelikli bir birey; bu memlekete faydalı insanlar yetiştirmektir. Bireyler olarak hepimiz bu toplumda bir ve beraber olarak yaşıyoruz. Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. O azalardan biri rahatsız olduğu zaman bütün vücut rahatsız olur. İslâm’ın kardeşlik hukuku, ihtiyaç duyulması halinde birbirimize maddi ve manevi bütün destekleri sağlamamızı zorunlu kılar. Her birimiz elimizden gelen maddi ve manevi unsurlarla toplumdaki olumsuzlukları gidermek için çalışmalıyız. Birliğimizi, beraberliğimizi korumak zorundayız.

Allah'ın verdiği nimetlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor, bu nimetlerin kıymetini bilmediğimiz takdirde gelir bizden alınır, bunun farkında olmalıyız. Mersin'deki bütün sivil toplum kuruluşları olarak gerekli hizmetleri yapabileceğimize inanıyoruz. Müftülük olarak yapılabilecek tüm hizmetlerde sorumluluk almaya hazırız. Bu çalıştaydaki amacımız sizlerin değerlendirmelerinizi ve çözüm önerilerinizi dinlemektir."

Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan ise “Bugünlere kolay gelmedik, gençlerimiz 15-20 yıl öncesini hatırlamıyor, anlamıyor. İslami İlimler Fakültesini Mersinliler olarak hep beraber kurduk. İl müftülüğümüzün başlattığı bu çalıştay vesilesiyle neler yapabiliriz, neleri eksik bıraktık diyerek yapabileceğimiz hizmetler konusunda çalışmalar yapacağız.'' ifadelerini kullandı.

“Hepimiz aklıselim, kalbiselim bir nesil yetiştirmek istiyoruz.” diyerek söze başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, ''İlahiyat fakültesi mezunu olan din görevlilerimiz ile okullarımızda birlikte çalışmak bizleri memnun ediyor. Bu gibi çalışmaların, iş birliklerinin devamını temenni ediyoruz. Ayrıca mahallelerde görev yapan din görevlilerimizle mahallelerdeki okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin birlikte, iş birliği halinde çalışma yapmalarının, o bölgedeki çocuklarımız adına güzel neticeler vereceği kanaatindeyiz.'' dedi.

"Nitelikli Din Hizmetleri Çalıştayı", toplantıya katılan kurum amirleri ve STK temsilcilerinin önerilerinin alınmasıyla sona erdi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)