banner250

banner246

Yılmaz: Kur’an-ı Ezberlemek Elbette Çok Şerefli Bir İştir

Beykoz’da Elmalı ve Göksu Kur’an Kurslarında yetişen 36 hafız için Hafızlık İcazet Merasimi gerçekleştirildi

İstanbul Müftülüğü 10.07.2018, 18:03
Yılmaz: Kur’an-ı Ezberlemek Elbette Çok Şerefli Bir İştir
© Diyanet Haber

Beykoz Müftülüğüne bağlı Ortaçeşme Merkez Camiinde gerçekleşen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kırıkkale Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dini yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt katıldı.

Müftü Yılmaz, mutlu bir günde olduklarını belirterek, “Kur’an-ı ezberleyerek hafız unvanı alan 36 gencimizi tebrik için gerçekleştirdiğimiz böyle bir merasimdeyiz. Kur’an-ı ezberlemek elbette çok şerefli bir iştir. Çünkü Allah Resulu (SAV) ‘Ümmetimin en şereflileri onu ezberleyen hafızlardır’ buyuruyor. O Kur’an ki okunması, manası, lafzı ve bize sunduğu düsturlarıyla hayat iddiamızdır. İnananlar olarak ona inanmak, onu okumak, onu ezberlemek, onu anlamak ve yeni gönüllere ulaştırmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

Hafızlık icazetini alan öğrencilerin hafız olmanın birinci adımının hamil-i Kuran olduğuna işaret eden Yılmaz, “Kur’an hazinesinin sarayına geldiler. Onlar ellerindeki imkânları ümmetinin ve milletinin istifadesine kullanacaklar. Şimdi hafız olan kardeşlerimizin ikinci adımı âlim-i Kur’an olmalarıdır. Kur’an’ın manasına ve ruhuna sahip olmalarıdır. Üçüncü adımı amil-i Kur’an olmalarıdır. Yani Kur’an ile yaşayan ve amel eden insanlar olmalarıdır. Dördüncü adımı dai-i Kur’an, yani Kur’an davetçisi olmalarıdır. Duamız ve niyazımız bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

Belgelerini alan hafızlar, Kur’an-ı Kerim’den kısa süreler okuyarak ilk görevlerini icra etti.

Program sonrası öğlen namazını kılan vatandaşlara cami çıkışında ikramda bulunuldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)