banner203

banner250

"Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı" konferansı

İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdunda "Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı" konulu konferans düzenlendi.

İstanbul Müftülüğü 30.04.2019, 18:04
"Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı" konferansı
© Diyanet Haber

Bahçelievler Türkiye Diyanet Vakfı Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdunda, "Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:

“Peygamberin ardınca gitmeden, ona tabi olmadan, onun izine basarak yürümeden Allah sevgisini kazanmanın yolu yoktur. Dolayısıyla vahiy kaynağından gelen bilgilere baktığımız zaman peygambersiz bir din asla mümkün değildir. Çünkü Peygamber (s.a.s.), Allah’tan getirdiği vahyi uygulayarak rol model olan bir örnek şahsiyettir. Onu devre dışı bırakarak doğrudan Kur’an’dan ahkam çıkararak yaşanacak bir İslam, gerçek İslam değildir. Hz. Peygamber bir posta memuru değildi. O, kendi kalbine indirilen ilahi vahyi uygulayan, tatbik eden, açıklayan ve ümmetin onu anlamasını sağlayan bir insandı. Dolayısıyla Hz. Peygamber’i, Hz. Peygamber’in kendi tanımlarıyla anlamak mümkündür. O yüzden Hz. Peygamber’in sözleri, duruşu, görüşü bile milletimiz tarafından çok anlamlı görülmüş, Hz. Peygamber’in şemaili ve hilyeleri yazılmış, bunlar bizim için son derece değerli tablolar haline dönüşmüştür.”

Gençler arasında yayıldığı iddia edilen deizm tehlikesine dikkati çeken Yılmaz, “Deizmde, ‘Bir tanrı var. Ama o bizi yarattı, fakat artık bizimle ilgilenmez.’ düşüncesi var. Deizmde peygamber, kitap, ahiret  düşüncesi yok. Tabi bu insanlıktan, sorumluluktan, emanetten kaçıştır. İnsanoğlunda bir emanet duygusu, akıl, hayrı şerden, şerri hayırdan ayırma yeteneği var. O yüzden Allah Tealâ, insanlara kulluğu öğretmek üzere peygamberler göndermiştir. İnsan gerçekten peygamberlerin gösterdiği yolda yürüdüğü, Rabbine kul olabilidiği zaman gerçek mutluluğu yakalamaktadır.” dedi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?