banner297

Prof. Dr. Arpaguş: Nesillerimizi milli ve manevi duygularla yetiştirmek gibi bir sorumluluğumuz var

banner265

İstanbul Şile İlçe Müftülüğü koordinesinde yapımı tamamlanan "Geçerken Diyanet Gençlik Merkezi", "4-6 Yaş Kur’an Kursu" ve "Vedia Özeyenice Hafızlık Kur’an Kursu" düzenlenen törenle açıldı.

İstanbul Müftülüğü 13.05.2022, 15:03
Prof. Dr. Arpaguş: Nesillerimizi milli ve manevi duygularla yetiştirmek gibi bir sorumluluğumuz var
© DİHA

Şile İlçe Müftülüğü koordinesinde yapımı tamamlanan "Geçerken Diyanet Gençlik Merkezi" ile "4-6 Yaş Kur’an Kursu" ve "Vedia Özeyenice Hafızlık Kur’an Kursu" açılışı için tören düzenlendi.

Törende konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, çocukların ve gençlerin milli ve manevi değerlerle yetişmesinde 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının ve gençlik merkezlerinin önemli olduğunu söyledi.

İl Müftüsü Arpaguş, "Hepimiz istiyoruz ki yeni nesillerimiz, evlatlarımız, çocuklarımız ve gençlerimiz, milli ve manevi değerlerimizin bilinciyle yetişsin. Çünkü milletimizin ve devletimizin payidar olması, ebedi olarak ayakta kalması, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıktığımız oranda mümkün olacaktır. Bunun için dünyanın tam kavşak noktasında bulunan bu coğrafyada, ülke ve millet olarak hakikaten ciddi çalışmalarla genç nesillerimizi, yeni nesillerimizi bu milli ve manevi duygularla, bu sağlam iman ve akideyle yetiştirmek gibi bir sorumluluğumuz var. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığımız, 4-6 yaş grubu Kur’an kursları ve anaokulu seviyesinde Kur’an kursları ile biraz önce gördüğünüz cıvıl cıvıl yavrularımızın Allah ile peygamber ile kitap ile dini ve ahlaki değerlerimizle daha küçük yaşta buluşmasını temin maksadıyla böyle bir hizmet alanı açmış bulunuyor. Halkımızdan ve milletimizden gördüğümüz destek ve bu konudaki rağbet bizlere sorumluluk alanımızın çok daha büyük ve ağır olduğunu gösteriyor." dedi.

Prof. Dr. Arpaguş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hz. Ali Efendimizin bir sözü var; 'Evlatlarınızı, çocuklarınızı sizin çağınıza göre değil onları yaşadıkları çağa göre yetiştiriniz.’ buyuruyor. Evet biz biraz kendi dünyamız üzerinden çocuklarımızı okumaya ve onları bizim görgümüz, ahlakımız ve kurallarımızla yetiştirmeye çalışıyoruz ama zaman çok hızlı ilerliyor ve onların çağı, onların asrı bizim yakalayamadığımız yeni gelişmelere gebe. Dolayısıyla onları bu yeni gelişmelerle, modern hayatın sunduğu imkanlarla yetiştirirken asla ihmal etmememiz gereken husus; milli ve manevi değerlerimiz, dinimiz, imanımız, Kur’an'ımız ve ahlakımız olmalıdır."

Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, İlçe Müftüsü Metin Akbaş ve Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın da birer konuşma yaptığı programda 4-6 yaş öğrencileri ile Şile Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından ilahi ve ezgi dinletisi sunuldu.

Açılışı yapılan mekanların yapımına katkı sağlayan hayırsever Ersin Özeyenice ile El Ele Yarınlar Vakfı yönetimine ve Kastamonu Entegre Şirket yönetimine plaket takdim edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)