banner203

banner250

Tefekkür

Bir Hadis: ...(Gaflete) dalan, gülüp oynayan, kabirleri ve toprak altında çürümeyi unutan kul ne bedbahttır! Azan, haddi aşan, nereden geldiğini ve nereye gittiğini unutan kul ne bedbahttır!... (Tirmizî, Sıfâtü’l-kıyâme, 17)

Diyanet Takvimi 21.12.2020, 11:24
Tefekkür

İslam’ın kâinat anlayışına göre, varlık bütün yönleriyle ve boyutlarıyla bir tefekkür alanıdır. Kur’an ayetleri gibi kâinattaki düzen ve sanat da Allah’ın tefekkür edilmesi gerekli ayetlerindendir. Yüce Allah “Rahmânın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? Sonra gözünü tekrar tekrar çevir de bak; (kusur arayan) göz aradığını bulamadan bitkin olarak sana dönecektir” (Mülk, 67/3-4) buyurarak bizleri kâinattaki mükemmel yaratılış hakkında düşünmeye sevk etmektedir.

Bir bütün olarak âlem, düşünenler için, Allah’ın varlığının, birliğinin, hikmetinin ve emsalsiz yaratma kudretinin alametidir. “Gökleri görebileceğiniz bir direk olmaksızın yükselten, sonra arşa istivâ eden, güneşi ve ayı emrine boyun eğdiren Allah’tır; her biri belirlenmiş bir vakte kadar akıp gitmektedir. İşleri Allah düzenliyor; âyetleri de açıklıyor ki rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız. Yeryüzünü enine boyuna uzatan, onda sabit dağlar ve ırmaklar meydana getiren, orada meyvelerin her birinden çifter çifter yaratan O’dur. Geceyi de gündüzün üzerine O bürüyüp örtüyor. Düşünen insanlar için şüphesiz bütün bunlarda ibretler vardır.” (Ra‘d, 13/2-3)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)