banner331

banner319

'Çocuklarla Camide Bir Gün'

Zonguldak İl Müftülüğü tarafından "Çocuklarla Camide Bir Gün" projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Zonguldak Müftülüğü 04.07.2022, 14:58
'Çocuklarla Camide Bir Gün'
© DİHA

Zonguldak İl Müftülüğü tarafından "Çocuklarla Camide Bir Gün" projesi başlatılmıştı.

Proje kapsamında İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen etkinliklerde yaz Kur’an kurslarına devam eden yaklaşık 60 öğrenci, sabah kahvaltısından akşamın ilerleyen saatlerine kadar Uzunmehmet Camii'nde eğlenerek öğrenmenin hazzını yaşadı.

Sabah kahvaltısıyla başlayan programda dini bilgiler ve kısa sureler okundu. Vakit namazlarını cami cemaatiyle birlikte saf tutarak kılan çocuklar, spor etkinliklerinden kadim oyunlara kadar çeşitli faaliyetlere katıldı.

Etkinlikler çerçevesinde Zonguldak Maden Şehitleri Müzesi'ni ziyaret eden çocuklar, şehitler için Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti.

Etkinliklerde çocuklarla bir araya gelen Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun, "Çocuklar, milletlerin ve toplumların geleceğini şekillendiren en önemli unsurdur. Bir milletin sağlam temeller üzerinde yükselmesinin, o milletin çocuklarının inanç ve medeniyet değerleri ekseninde yetiştirilmesiyle yakın ilişkilidir. Bu meyanda, yolunu kaybeden insanlığın yönünü ve yörüngesini belirlemek için öz değerlerimizden, tarihi ve ilmi değerlerimizden hareket ederek medeniyetimizin düşünce kodlarını ve hayat veren ilkelerini bugünle buluşturmak ve çocuklarımızı geleceğe bu kadim değerlerle en iyi şekilde hazırlamak zorundayız." dedi.

- "Her çocuk toplumun geleceğini inşa edecek yapı taşıdır"

Müftü Durgun, "Ailemizin göz bebeği, geleceğimizin umudu olan yavrularımızın maddi ihtiyaçları olduğu gibi manevi ihtiyaçlarını da karşılamakla mükellefiz. Çocuklarımıza Rabbimizi ve Peygamberimizi tanıtmak, ibadet alışkanlığı kazandırmak, güzel ahlak aşılamak hem ebeveynlerin hem de din görevlileri olarak bizim vazifemizdir. Hakları, ihtiyaçları, yetenekleri ve potansiyeli ile her çocuk toplumun geleceğini inşa edecek yapı taşı olarak özenle korunmalı ve yetiştirilmelidir. Çocuğa verilen emek, aslında toplumun geleceğine yapılan yatırımdır. Bu şuurla hareket eden din görevlilerimiz, İl Gençlik Koordinatörlüğümüzün planlamasıyla her bir yavrumuzla ilgilenerek kahvaltı, spor etkinlikleri, maneviyat atölyeleri, cemaatle namaz, şehitlik ziyareti ve müze gezisi gerçekleştirmiştir. Her bir görevlimize teşekkür ediyor, çocuklarını bizlere emanet eden anne-babalarını tebrik ediyorum." ifadelerini kaydetti.

Program, şehitler için düzenlenen Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)