banner297

Prof. Dr. Martı: Kur'an'ın dediği gibi yaşamakla sorumluyuz

banner265

Şırnak merkez ve ilçelerindeki Kur'an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 200 öğrenci için "Hafızlık İcazet Töreni" düzenlendi.

Şırnak Müftülüğü 13.05.2022, 16:41
Prof. Dr. Martı: Kur'an'ın dediği gibi yaşamakla sorumluyuz
© DİHA

Şırnak Valiliği ve İl Müftülüğünce merkez, Silopi ve Cizre ilçelerinde bölge yatılı Kur'an kurslarında 2019, 2020 ve 2021 yıllarında hafızlığını tamamlayan 200 öğrenci için "Hafızlık İcazet Töreni" düzenlendi.

Cizre Şehir Stadyumu'nda düzenlenen törende Kur'an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi.

Törende bir konuşma yapan Vali Ali Hamza Pehlivan, "hafızlığını tamamlayan öğrencilerin, bölgelerini Kur'an nuru ile aydınlattıklarını" söyledi.

Alınacak diplomanın sonuç değil başlangıç olduğunu aktaran Pehlivan, "Geçmişte alimler yetiştirmiş, birlik ve beraberliğin merkezi olmuş bu kadim topraklarda her ne kadar son 40 yılda bazı şer ve terör odakları bu kardeşliği baltalamaya çalışmış olsa da özüne dönecek, köklerine inecek, o manevi değerleri yeniden yeşertecek. Yakaladığımız güvenlik ve huzur ortamını kalıcı hale getireceğiz ve hep birlikte yarınlara taşıyacağız. İlimizde eğitim alanında da çok büyük ilerlemeler var. Müftülük kapsamında devam eden kurslar da bunun bir parçasıdır. Bir bütün içinde yarınlara güven içinde bakıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, "Kur'an'ı sevdirecek yeni nesiller yetiştirilmesi" dileğinde bulundu.

Müstesna bir gün yaşadığını belirten Kışla, "Rabbim sizlere bu ülkenin geleceğine, bu ülkenin güzel yarınlarına hizmet etmeyi nasip etsin. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Ben inanıyorum ki sizler Kur'an'ı muhafaza ettiğiniz müddetçe, Rabbimiz de sizi muhafazası altına alacak. Sizin gibi hafızlara hizmetten de ayırmasın. Çok teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum. Mevla binlerce kişinin merasimini yapmayı da nasip eder inşallah." ifadelerini kullandı.

- Kadın erkek bütün Müslümanlar olarak Kur'an'ı okumakla, öğrenmekle ve Kur'an'ın dediği gibi yaşamakla sorumluyuz

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ise şu ifadelere yer verdi:

"Evlatlarımızın Kur'an-ı Kerim'i öğrenmesi ve ezberlemesi için gayret ettiniz. Şimdi Kur'an'ı yaşamaları için aynı şekilde lütfen destek olun. Çünkü yüce dinimiz İslam üç şey bekler; birincisi Kur'an'ı okumaktır, ikincisi Kur'an'ı anlamaktır, Kur’an’ın bize ne dediğini, Allah’ın bize ne emrettiğini anlama mecburiyetimiz vardır. Üçüncüsü ise Kur’an’ı yaşamaktır. Bu güzel evlatlarımız Kur’an’ı ezberlediler, şimdi Kur’an’ı anlayıp yaşamanın vakti geldi. Allah onları Kur’an’ın izinden ayırmasın. Kur’an-ı Kerim nurdur. Kur’an-ı Kerim hayatımızın rehberidir. Kur’an-ı Kerim Allah'ın kitabıdır. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.s.) şöyle buyurur, 'Kimin kalbinde, zihninde Kur'an'dan bir ayet yoksa o sanki harap olmuş bir ev gibidir.' Biz kadın erkek bütün Müslümanlar, Kur'an'ı okumakla, öğrenmekle, ezberlemekle ve Kur'an'ın dediği gibi yaşamakla sorumluyuz. Kur’an-ı Kerim kadın erkek bütün Müslümanlara gelen bir kitaptır. Kur'an Allah'ın kelamıdır, Kur'an Allah'ın sapasağlam ipidir. Kim ona sımsıkı tutunursa, yolunu şaşırmaz. Kur'an insanı cennete götüren yoldur."

İl Müftüsü Mehmet Taştan, hafızları tebrik ederek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ve öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti sunuldu.

Program Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin'in yaptığı duanın ardından hafızlara belge ve hediye takdimi ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (3)
Edip 3 gün önce
Allah razı olsun emegi geçen herkeze Allah muvaffak etsin sizi bütun hedeflerinizden
KEMAL ŞAHBAZ 4 gün önce
Hocam Çok güzel ifade etmişsiniz Rabbim kur'an ve sünnet üzere yasamayı nasip eylesin.
Hayrullah Kılıçaslan 5 gün önce
Rabbim emeği geçenler den razı olsun ve daim etsin saygılarımla.