banner250

banner246

03.05.2019, 05:00

Sağ Elimi Tabutun Dışında Bırakın

Abbasi halifelerinden Harun Reşid için anlatılır. Kimi kaynaklarda başka gönül ehli insanların, idarecilerin de benzer vasiyetlerde bulunduğu söylenir ama kimin söylediği, kimin bu vasiyette bulunduğu çok ta önem arz etmemektedir. Biz hikâyemizde Harun Reşid’i esas alacağız.

Harun Reşid hastalanınca, etrafında bulunanlara; “ben ölünce, yıkayıp kefenledikten sonra tabutuma koyunca sağ kolumu tabutun dışında bırakın. Kolum tabutun dışına sarkmış vaziyette çarşı-pazardan beni geçirip kabristana öylece götürün” demiş.

“Efendim” demişler, o zaman malum olduğu üzere Abbasi Halifesidir hazret… “Bu daha evvel hiç yapmadığımız bir uygulama. Neden böyle yapalım ki?”.

Merhûm halife çok ibretli bir cevap vermiş:

“İnsanlar, devlet başkanının bile bu dünyadan elinin boş gittiğini görsünler!”

Ellerimizin, ayaklarımızın, gözlerimizin, kulaklarımızın ve derilerimizin de şahitlik yapacağı, her bir şeyi gizlemeden sayıp dökeceği büyük bir gün var önümüzde…

Sıkça okuduğumuz Yasin Suresinde:

“O gün onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını bize elleri anlatır, ayakları da şahitlik eder.” (Yâ-Sîn, 36/65) buyurur.

Onun için ellerimizle neler yaptıysak, gözlerimizle nelere baktıysak, dillerimizle neleri söylediysek ve kulaklarımızla neleri işittiysek, vücudumuzu nerede yıprattıysak ona dikkat etmeliyiz. Rabbimizden sıkça niyâzımız bizleri daima yolunda istihdâm eylemesi üzerine olsun. Bedenimizi, vücudumuzu yolunda yıpratabilmeyi nasip eylesin ki, yarın huzuruna çıktığımız zaman bize fayda verecek, âhirette yüzümüzü aydınlatacak güzel bir halimiz olsun.

Dünyadan kabre götürebileceğimiz tek dünyalık-o da nasip olursa-kefendir. “Bizi ebedi bırakacağını zannederek mala,makama,servet ve şehvete yönelmek Allahı ahireti ve hesabı unutmaktır. 

Merhametli Rabbimiz, kendi yolunda yorulmuş ve fakat sevgisiyle, muhabbetiyle yoğrulmuş, rızasına talip kullarından olmayı cümlemize nasip eylesin, ihsân eylesin.

Yorumlar (10)
Fatih Yaşar 2 yıl önce
Çok güzel olmuş kaleminize sağlık
Gazali ateş 2 yıl önce
Rabbim Sizlerden razı olsun
Hasan bulut 2 yıl önce
Dilinize saģlık muhterem hocam Allah sizden razı olsun inş
Ilyas yaldız 2 yıl önce
Rabbim sizlerden razı olsun muhterem hocam
Ramazan Türk 2 yıl önce
Allah razı olsun inşAllah hocam sizden
Mustafa 2 yıl önce
Allah razı olsun hocam
Ali hoca 2 yıl önce
Tam hutbede okunması gerekir... Kısa ve öz... Ama çook şey anlatıyor...
zeynep 2 yıl önce
Amin. Allah razı olsun hocam...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın