banner268

banner250

Öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmesi için camiyi dijital sınıfa dönüştürdü

banner265

Muş Varto ilçesinde, öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmeleri için camiye internet bağlatan İmam Hatip Ertuğrul Kertil, namaz vakitleri dışında camiyi sınıfa dönüştürüyor.

Muş Müftülüğü 21.10.2020, 12:11
Öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmesi için camiyi dijital sınıfa dönüştürdü
© Diyanet Haber

Muş Varto'da evlerinden Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) bağlanma imkanı olmayan öğrenciler için camiye internet bağlatan İmam Hatip Ertuğrul Kertil, namaz vakitleri dışında camiyi sınıfa dönüştürerek çocukların eğitimine katkı sağlıyor.

Hz. Ömer Camii'nde 10 yıldır imam hatip olarak görev yapan Kertil, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eğitimlerini evden sürdürmek zorunda kalan öğrencilere yardımcı olmak için büyük çaba gösteriyor.

Salgın sürecinde başlatılan uzaktan eğitim döneminde, evlerinden EBA'ya bağlanma imkanı olmayan ilk ve ortaokul öğrencileri için camiye internet bağlatan Kertil, görevli olduğu camiyi namaz vakitlerinin dışında öğrencilerin hizmetine sunuyor. 

Yüz yüze eğitime başlayamayan ve haftanın belirli günlerinde EBA üzerinden eğitim gçren öğrenciler için camiyi sınıfa dönüştüren Kertil, çocukları salgından korumak için de Kovid-19 tedbirlerini titizlikle uyguluyor.

Cami girişinde çocukların ateşini ölçüp maskelerini kontrol ediyor, ellerini dezenfekte ettirerek camiye girişlerine izin veriyor.

İmam Hatip Kertil, fiziki mesafe kuralına uygun şekilde yerleştirilen rahlelerin üzerinden tablet ve telefonlarla çocukların derslerini takip etmelerine destek oluyor. 

- Anlamadıkları konularda yardımcı oluyorum

Kertil, mahallede genellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin oturduğunu, bu nedenle her öğrencinin internete ulaşma imkanının bulunmadığını söyledi. 

Çocukların derslerinden geri kalmasına gönlünün razı olmadığını belirten İmam Hatip Kertil, "Uzaktan eğitim sürecinde çocukların büyük bölümünün internet imkanının bulunmadığını gördük. Onlara yardımcı olmak için camiye internet bağlattık. EBA TV'ye bağlanmaya gelen öğrencilerimizin ateşlerini ölçüp, ellerini dezenfekte ederek içeri alıyorum. Fiziki mesafe kuralına göre camiye yerleştirdiğimiz öğrencilerimiz, tabletlerden veya telefonlarından EBA TV'ye bağlanarak derslerini dinliyorlar. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Sayısal ve sözel derslerim iyi olduğu için öğrencilere anlamadıkları konularda yardımcı oluyorum. Konuları daha iyi anlamalarını sağlamaya çalışıyorum. Ders sonunda camimizde bulunan bilgisayar ve yazıcıdan ödevlerinin çıktılarını alıyorum. Bu sayede çocuklar kırtasiyeye gitmek zorunda kalmıyor" diye konuştu.

- Üniversiteye hazırlanan öğrencilere ders veriyordu

Uzaktan eğitim derslerine camiden katılan Kübra Nazlı Aydın isimli öğrenci ise evinde internet olmadığı için EBA TV'ye bağlanamadığını, her gün kardeşiyle birlikte camiye gelerek derslere katıldığını belirtti.

Kertil'in kendileriyle yakından ilgilendiğini, anlamadıkları konularda yardımcı olduğunu aktaran Aydın, "Ertuğrul Hoca'mız camiye internet bağlatarak mahalledeki bütün öğrencileri çağırdığında çok mutlu olduk. Camiye gelip EBA TV'ye bağlanıyoruz. Her konuda bize yardımcı oluyor" dedi. 

Mahalle sakinlerinden Barış Çiçek de "Ertuğrul Hoca'mızdan Allah razı olsun. Cemaat olarak ondan çok memnunuz. Hem mahallemizin çocuklarına rol model oluyor hem de eğitimlerine katkı sunuyor. Hocamız daha önce üniversiteye hazırlanan öğrencilere camide ders veriyordu, şimdi ise EBA'ya bağlanamayan öğrenciler için camiye internet bağlatıp derslerinde yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (3)
Tuğba ödemiş 1 yıl önce
Valla helal olsunnn
MUHAMMED ALİ DEMİR 1 yıl önce
Çok güzel
Doğan beg 1 yıl önce
Maşallah çok güzel olmuş hocam Böyle âlim her camiiyee lazım.