Muş İl Müftülüğünün Konferans Salonunda düzenlenen seminere İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Hasköy İlçe Müftüsü Rıdvan Çelik, Müftülük personeli ve hacı adayları katıldı.

Seminerde açılış konuşması gerçekleştiren İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, “Yıllarca süren heyecanlı bekleyişin ardından hac ibadetlerinizi yerine getirmek üzere kutsal topraklara doğru yola çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Her yıl büyük bir umutla beklediğiniz kutlu davete bu sene erişmiş olmanın mutluluğunu bizler de sizlerle birlikte yaşıyoruz.” dedi.

Hac ibadetinin Allah’ın (cc) rızasını kazanma, vermiş olduğu sağlık, zenginlik nimetlerinden dolayı şükretmek ve Allah’a (cc) yakınlaşmak için gerçekleştirildiğinin altını çizen Müftü Demir, "Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, dilleri ve ırkları farklı olan Müslümanlarla aynı amaç doğrultusunda bir araya geleceksiniz. Takva dışında kimsenin kimseye bir üstünlüğü olmadığı şuuruna varacak, Allah’ın (cc) huzurunda mal, mülk, makam, mevki gibi farklılıkların önemsiz olduğunu ve bütün Müslümanların eşit olduğunu hissedeceksiniz. Giyeceğiniz beyaz ihramlarla ölümü hatırlayacak, ölmeden önce tövbe etme fırsatını yakalayacaksınız.

Diyanet İşleri Başkanlığımız sizlerin hac ibadetini doğru, huzurlu ve güvenli bir şekilde yapabilmeniz için hizmet kalitesini ve standardını her yıl daha ileri seviyeye taşıyor. Hacı adaylarımız için düzenlediğimiz bu seminerler de hac ibadetinizi yerine getirmeden önce sizlerin bilgilenmesi ve bilinçlenmesi konusunda büyük önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

Seminer sonrası İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, Kur’an-ı Kerim ve Meali, ilmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberi hediye edildi.

Editör: Mehmet Öztürk