Diyanet TV’de ekranlara gelen "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında kulluk bilincine dikkat çekildi.

Müslümanların günahlardan sakınması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. İşliyen, helal yaşamanın ve kazanmanın önemine vurgu yaptı. "Kim bir günah işlerse kendi aleyhine işlemiş olur." ayet-i kerimesine değinen İşliyen, "Haram malı biriktiren insan, kendi cehennemde yanacağı ateşine kömür atan insandan farksızdır." dedi.

Gıybet etmenin, haksızlık etmenin Müslümana yakışmayan davranışlar olduğunu söyleyen İşliyen, "İnsan her ne kötülük yaparsa kendine yapar." değerlendirmesinde bulundu.

İnsanın nefsiyle mücadelesinde haramdan sakınması ve helal yollarla hayatını sürdürmesi gerektiğini ifade eden İşliyen, şöyle konuştu:

"Kim bir günah işlerse kendi aleyhine işlemiş olur.’ Haram malı biriktiren insan, kendi cehennemde yanacağı ateşine kömür atan insandan farksızdır. Bunu yapan, kendi ateşini hazırlar. Gıybet ediyorsa kendi ateşini hazırlıyor. Yalan söylüyorsa kendi ateşini hazırlıyor. Haksızlık ediyorsa kendi ateşini hazırlıyordur. İnsan her ne kötülük yaparsa kendine yapar. Bazen kötü bir iş yapan oh ne iyi yaptım derse; o kişi, aynı zamanda gaflettedir. ‘Şeytan onlara durmadan vaad eder, boş ümitler verir. Şeytanın onlara söz vermesi aldatmadan başka bir şey değildir.’ Şeytan, insana pek çok vaatte bulunur. Şeytan, karşımıza geçip sana şöyle yapacağım demez. Zihnimize, kalbimize gelir. Haramların çok önemli olmadığını telkin eder. Bazen düşünce olarak gelir. Bazen etrafımızda birileri şeytanın sözcülüğüne soyunur. Şeytan, günah olsa bile çok önemseme der. Sen hayatına bak der. Helal haram sınırlarını boş ver der. Şeytan, insanları bu şekilde kuruntulara sürükler."

Editör: Ömer Ceylan